Ek Zam Sonrası Öğretmenlerin 2022 Ocak-Temmuz Dönemi Net Ek Ders Ücretleri Netleşti

Ek Zam Sonrası Öğretmenlerin 2022 Ocak-Temmuz Dönemi Net Ek Ders Ücretleri Netleşti

Öğretmenlere yapılan %2,5 oranında ek zam sonrasında kadrolu, sözleşmeli, ücretli öğretmenlerin ek ders, yüksek lisans ek ders, DYK ve diğer ek ders ücretleri de belli oldu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı Millete Sesleniş konuşmasında 6. Dönem Toplu Sözleşme'de 2022 yılı ilk altı ayı için uzlaşılan %5'lik zamma %2,5 zam ilave edilmesine ve toplam %7,5 oranında zam yapılmasına dair açıklamasından sonra öğretmenlerin 2022 yılı Ocak-Temmuz döneminde alacakları ek ders ücretleri de belli oldu.

 Erdoğan, toplam %30,5 oranında zam yapılacağını yuvarlama yaparak açıkladığı değerlendirilmekte olup enflasyon farkı ile öğretmenlerin ek ders ücretlerine yansıyacak zam %29,96 oranında olacaktır. İlerleyen günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı konuya açıklık getirecektir. Hesaplamalarımız %29,96 oranına binaen yapılmış olup aksi bir durumda güncelleme yapılacaktır.

GÜNDÜZ EK DERS

 Buna göre, 2022 yılı temmuz ayına kadar öğretmenlerin gündüz brüt ek ders ücretleri 32 lira 72 kuruşa yükselmiştir. Kadrolu öğretmenlerin gündüz net ek ders ücretleri 27 lira 56 kuruş olarak belirlenmiştir. Sözleşmeli öğretmenlerin gündüz net ek ders ücretleri 23 lira 67 kuruş, ücretli öğretmenlerin gündüz net ek ders ücretleri ise 27 lira 89 kuruş olmuştur.

KADROLU ÖĞRETMEN(DYK)

  Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK) %100 artırımlı ödendiği için kadrolu öğretmenlerin gündüz DYK brüt ek ders ücretleri  65 lira 43 kuruş, net ek ders ücretleri ise 55 lira 12 kuruş olarak belirlenmiştir. Yine kadrolu öğretmenlerin gece(hafta sonu-akşam 18.00 sonrası) DYK brüt ek ders ücretleri 70 lira 10 kuruşa ulaşmış olup net ödeme 59 lira 5 kuruş olarak karşımıza çıkmaktadır.

 SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN(DYK)

 Sözleşmeli öğretmenlerin DYK gündüz brüt ek ders ücretleri 65 lira 43 kuruş, net(ödenen) ücretleri ise 47 lira 33 kuruş olmuştur. Gece DYK brüt ek ders ücreti ise 70 lira 10 kuruşa çıkmış olup bu ek ders ücretinde net ödeme sözleşmeli öğretmenler için 50 lira 72 kuruş olarak belirlenmiştir.

NÖBET ÜCRETİ

 Öğretmenlere 3 saat ek ders karşılığı ödenen haftalık nöbet ücreti kadrolu öğretmenler için haftalık net 82 lira 69 kuruş, sözleşmeli öğretmenler için ise net 71 lira 1 kuruşa yükselmiştir.

%25 ARTIRIMLI EK DERS

 Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerden Özel Eğitim Öğretmenlerinin dersleri ve Destek Eğitim Odası gibi eğitim öğretim faaliyetleri için ödenen %25 artırımlı ek ders ücretlerinin zamlı halleri de belli olmuştur. Buna göre kadrolu öğretmenler için %25 artırımlı gündüz net ek ders 34 lira 45 kuruşa, %25 artırımlı gece net ek ders ise 36 lira 92 kuruşa yükselmiştir. Sözleşmeli öğretmenler için %25 artırımlı gündüz net ek ders 29 lira 58 kuruşa, %25 artırımlı gece net ek ders ise 31 lira 71 kuruşa çıkmıştır.

Derece ve Kademe ile Unvana Göre Öğretmenlerin 2022 Yılı Ocak-Temmuz Dönemi Net Maaş Tablosu İçin Tıklayınız

 YÜKSEK LİSANSINI TAMAMLAMIŞ ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETİ

6. Dönem Toplu Sözleşme ile tezli veya tezsiz yüksek lisans eğitimini tamamlamış öğretmenlerin ek ders ücreti ödemelerindeki artırım %5'ten %7'ye yükselmiştir. Buna göre kadrolu yüksek lisans bitirmiş öğretmenlerin gündüz net ek ders ücretleri 29 lira 49 kuruşa çıkmış olup sözleşmeli öğretmenler için aynı ödeme 25 lira 32 kuruşa yükselmiştir. Bu öğretmenlerin ek ders ücretleri DYK, İYEP, Destek Eğitim Odası, belletmenlik, egzersiz gibi ek ders ödemelerinin tamamında %7 artırımlı ödenecektir.

 DOKTORA TAMAMLAMIŞ ÖĞRETMENLERİN EK DERS ÜCRETLERİ

 Yiner 6. Dönem Toplu Sözleşme ile doktora eğitimini tamamlamış öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırımlı ödenmesi %10'dan %15'e çıkarılmıştır. Buna göre doktorasını tamamlamış kadrolu öğretmenlerin gündüz ek ders ücretleri 33 lira 7 kuruş, sözleşmeli öğretmenlerin ise 28 lira 40 kuruş olmuştur. Doktora eğitimini tamamlamış öğretmenlerin diğer ek ders ödemeleri de %15 artırımlı olarak gerçekleştirilecektir. 

Bizi Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

  

Etiketler :