29 Ekim'de Öğretmenlere Ek Ders, DYK, İYEP, Nöbet Ücreti Ödenir mi?

29 Ekim'de Öğretmenlere Ek Ders, DYK, İYEP, Nöbet Ücreti Ödenir mi?

29 Ekim 2021 Cuma günü Cumhuriyet Bayramı sebebiyle öğretmenlere ek ders, nöbet ücreti, İYEP, DYK, destek eğitim odası, egzersiz ve evde eğitim ücretleri için ödeme yapılır mı, kesinti olur mu?

 28 Ekim 2021 Perşembe günü saat 13.00'dan itibaren 29 Ekim 2021 Cuma gününü de kapsayarak Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 98. yıldönümü sebebiyle 1,5 günlük resmi tatil uygulaması yapılacaktır. Her ne kadar 29 Ekim Cuma günü Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda Cumhuriye Bayramı törenleri yapılacaksa da belirtilen tarihler resmi tatil kapsamına girmektedir.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenler 28 Ekim Perşembe günü öğleden sonra ve 29 Ekim Cuma günü öğretmenlerin üzerlerinde bulunan ders, ek ders, İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP), Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK), destek eğitim ve evde eğitim hizmetleri, çeşitli egzersizler ve nöbet ücretlerinin ödenip ödenmeyeceğini merak etmektedir.

 Milli bayramlarla ilgili MEB'in ek ders yönetmeliğine göre kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere aylık karşılığı ders, varsa ek ders, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ödemelerinde herhangi bir kesinti yaşanmayacaktır. Öte yandan ders ücreti karşılığında görevlendirilenler(ücretli öğretmenler) fiilen derse girmedikleri için ek ders ücretlerinde kesinti yapılacaktır.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesi de bu yönde hüküm vermektedir. İlgili madde şu şekildedir;
 
b) (Değişik: 21/07/2007 tarihli ve 26589 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) İl düzeyinde millî ve mahalli bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahalli bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde (*)(Değişik: 10/05/2008 tarihli ve 26872 sayılı R.G. Yayımlanan BKK ile) ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.

 28-29 Ekim'de Nöbet Ücreti, DYK, İYEP, Egzersiz, Evde Eğitim, Destek Eğitim Odası, Koordinatörlük-Şeflik, HEM Bünyesindeki Okuma-Yazma vb. Kurslar için Ek Ders Ödemesi Yapılır mı?

 Mevzuat gereği, nöbet ücreti fiilen yapılması gerektiği için 28 Ekim Perşembe günü ödeme yapılacak, 29 Ekim Cuma günü ödeme yapılmayacaktır. 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim gününe denk gelen İYEP, DYK, çeşitli egzersizler, koordinatörlük-şeflik ve Halk Eğitim Merkezlerinde açılan okuma-yazma, dikiş-nakış ve çeşitli kurslar için kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlere ek ders ödemesi yapılmayacaktır. Destek eğitim odası ve evde eğitimde görevli öğretmenler, görevlerini 28-29 Ekim tarihlerinde yapmış sayılacak ve ek ders ücreti ödenecektir. Bu hususta ücretli öğretmenlere ödeme yapılmayacaktır.

 28-29 Ekim'de Ödenmeyen DYK, İYEP Gibi Kursların Telafisi Yapılarak Ek Ders Ödemesi Yapılabilir mi?

1,5 günlük Cumhuriyet Bayramı tatili sürecinde İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP), Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK), çeşitli egzersizlerden ek ders ödemesi yapılmayacak olanlar için görevli öğretmen ve okul/kurum idaresi tarafından ileri bir tarihte telafi için planlama yapılır veya öğretmenin talebi doğrultusunda idare uygun görürse ve dersler fiilen yapılırsa ve mevzuat kapsamındaki günlük ve haftalık ek ders ödeme miktarları aşılmadan bu gerçekleşirse ek ders ücreti ödemesi yapılabilecektir.

Evde Eğitim ve Destek Eğitim Ek Ders Ücretlerinin Milli Bayramlarda Ödeneceğine Dair Resmi Yazı İçin Tıklayınız.jpg

 Müdür ve Müdür Yardımcılarının Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?

Mevzuata göre yöneticiler de ek ders karşılığı yönetim görevini yapmış sayılacakları için ek ders ücretlerinde kesinti olmayacaktır. Fakat, müdür yardımcıları için nöbet ve DYK, İYEP gibi kurslarda kurs sorumlusu olarak alınan ek ders ücretleri ödenmeyecektir. 

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum