28-29 Ekim Tatil mi, Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

28-29 Ekim Tatil mi, Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili kaç gün sürecek, 28 Ekim tatil öğleden sonra tatil mi, okullar yarım gün mü, öğretmenlerin ek ders ücretleri kesilir mi, DYK, İYEP yapılacak mı, ücret ödemesi yapılacak mı? 28 ve 29 Ekimde ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi? Öğleci okullarda 28 Ekim tatil mi? İşte tüm detaylar...

 Cumhuriyetimizin ilanının 98. yıldönümü bu yıl 29 Ekim 2021 Cuma Gününe denk gelmektedir. 1981 yılında çıkarılan 2429 sayılı Ulusal Bayramlar ve Genel Tatiller Hakkında Kanun'un 1. maddesinde ''1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.'' hükmü yer almaktadır. Aynı kanunun 2. maddesinde ''Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.'' hükmü bulunur.

 

 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı örgün ve yaygın, resmi ve özel tüm eğitim kurumlarında 28 Ekim 2021 Perşembe saat 13.00'dan 30 Ekim 2021 Cumartesi gece 23.59'a kadar ders, kurs, egzersiz vb. eğitim-öğretim faaliyetleri yapılmayacaktır. Dolayısıyla 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim okullar tatildir. 28 Ekim 13.00'dan sonra, 29 ve 30 Ekim günlerine denk gelen ders, İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP), Destekleme ve Yetiştirme Kursları(DYK), evde eğitim, destek eğitim odası, okuma-yazma vb. kursların hiç biri yapılmayacaktır. İkili öğretim yapan okullarda öğleci grup 28 Ekim'de tatil yapacak veya okul saatlerine göre en fazla 1 ders yapıp okuldan ayrılacaklardır.

 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tarihlerine denk gelen normal müfredat dersleri için öğretmenlerin üzerinde bulunan ders, varsa ek ders yapılmış sayılarak ödeme yapılacaktır. Bu ödeme sadece kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere yapılacak olup ücretli öğretmenler girmedikleri dersleri işlemiş sayılmayacak ve dolayısıyla ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeyecektir.

 Nöbet ücreti hususunda; 28 Ekim gününe için öğretmenlere nöbet ücreti ödenecek, 29 Ekim günü için ödeme yapılmayacaktır. Öte yandan 28 Ekim öğleden sonra ve 29-30 Ekim günlerinde DYK, İYEP, çeşitli egzersizler yapılmayacak, öğretmenlere ek ders ücreti ödenmeyecektir.

 Yine 28 Ekim öğleden sonra ve 29-30 Ekim günlerine denk gelen evde eğitim ve destek eğitim odası dersleri yapılmayacak, bu öğretmenler ek ders ücreti ödenecektir. Bu hususta Milli Eğitim Bakanlığı'nın görüş yazısı vardır.

 Evde Eğitim ve Destek Eğitim Ödemeleri İçin MEB'in Görüş Yazısı

 Öğretmenler ve öğrenciler 29 Ekim 2021 Cuma günü okullarında bulunacak okul/kurum müdürlüklerinin planlamaları doğrultusunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gerçekleştirilecektir. Bu kutlamaların ilgili tarihten önce veya sonra yapılması mümkün değildir. Dolayısıyla 29 Ekim 2021 Cuma günü okullar ders için tatildir, kutlamalar için ilgililerin okulda bulunması zorunludur. 

 Kısaca; Ücretli öğretmenler girmedikleri ders için ek ders ücreti alamayacaklar. 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim'deki rutin müfredat dersleri yapılmış sayılarak kadrolu ve ücretli öğretmenlere ek ders ücreti ödenecektir. 28-29-30 Ekim günleri DYK, İYEP, destek eğitim odası, evde eğitim, nöbet, egzersiz, okullar ve Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde açılan çeşitli kurslar yapılmayacak, evde eğitim ve destek eğitim odası hariç diğer eğitim öğretim faaliyetleri yapılmış sayılmayacak ve ek ders ücreti ödenmeyecektir. Evde eğitim ve destek eğitim odası ücretleri sadece kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlere ödenecek, ücretli öğretmenlere ödeme yapılmayacaktır. 

 Öğretmen MEB olarak 28, 29 ve 30 Ekim günlerinin tatil olup olmadığını, MEB'in görüş yazılarını, ek ders ödemelerini, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını mevzuat çerçevesinde ele alıp tek bir sayfada siz değerli okuyucularımızla paylaşmaya çalıştık. Aşağıda bulunan yorumlar kısmından sorularınızı yöneltebilir, editörlerimiz tarafından cevaplanması için istekte bulunabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER