17-20 Nisan Mesleki Çalışma Dönemi Ek Ders Ücreti Ödemeleri Nasıl Olacak?

17-20 Nisan Mesleki Çalışma Dönemi Ek Ders Ücreti Ödemeleri Nasıl Olacak?

Öğretmenlerin ara tatil mesleki çalışmaları 17-20 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılacak. Peki öğretmenlere seminer dönemi için ne kadar ek ders ücreti ödenecek? Detaylar haberimizde...

17-20 Nisan tarihleri arasında öğretmenlerimiz, ÖBA platformu üzerinden daha önce almadıkları herhangi bir eğitimi uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları halinde mesleki çalışmalarını tamamlamış sayılacaklardır. Eğitimler 15 Nisan 2023 tarihinden itibaren öğretmenlerimizin erişimine açılacak ve 20 Nisan 2023 günü saat 23.59'da sona erecektir.

Mesleki Çalışma (Seminer) Ek Ders Ücreti ve Önemli Açıklamalar

MEB Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 6. Maddesinde “(3) (Değişik: RG–29/11/2019–30963) Öğretmenlere, ilgili mevzuatına göre yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde bir öğretim yılında dört haftayı geçmemek üzere ve fiilen görev yapmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders ücreti ödenir.” denilmektedir.

Mesleki çalışmalar Eylül, Kasım, Nisan ve Haziran aylarında birer hafta olmak üzere 4 hafta, yüz yüze olarak okul ve kurumlarda yada çevrimiçi (online) olarak yapılmaktadır. Yüz yüze yapılan mesleki çalışmalar okul ve kurumlarda olduğu için yüz yüze devam edilmesi gerekmektedir. Çevrimiçi olanlarda ise Öğretmen Bilişim Ağında (ÖBA) bulunan kurs veya seminerlerden en az bir tanesini başarı ile tamamlanması şartı vardır.

Yukarıdaki Açıklamalar Doğrultusunda;

Mesleki çalışmalar bütündür.

Çevirimiçi olanlarda Öba’dan bir kurs ya da seminer izlenmesi halinde mesleki çalışma yapılmış sayılır ve ek ders olarak da görev yerine getirildiği için 15 saat ücret ödenir.

Okul Yöneticileri mesleki çalışma yapmaz yönetim görevlerini yaparlar. Ancak gönüllü olarak yüz yüze ve çevrimiçi mesleki çalışmalara katılabilirler.

Mesleki çalışmaların olduğu haftada bazı günlerin tatil olması veya öğretmenin raporlu vb. olması durumda Öba’dan bir tane kurs veya semineri başarı ile tamamlaması halinde 15 saat ek ders ücreti olur ve de kesinti yapılmaz.

Mesleki çalışma haftasında 5 gün raporlu, mazeret izni, yıllık izin, ücretsiz izinde veya idari izinde olanlar çevrimiçi kurs veya seminer seyretse bile ek ders ücreti ödenmez.

Çevirimi mesleki çalışmalarda daha önce seyredilen yada eğer mesleki çalışma eğitimleri için yayınlanan listede olmayan kurs yada semineri seyredenler mesleki çalışmayı tamamlamadıkları için ek ders ücret ödemesi yapılmayacaktır.

Mesleki çalışmaların olduğu haftada MEB Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar Madde 7’deki bir Hizmet İçi Eğitime katılan yada eğitim görevlisi olan öğretmenlerin Ek Ders ücreti ödenir.

Özel Eğitim öğretmenlerinin mesleki çalışma Ek Dersleri %25 artırımlı ödenir.

Ücretli Öğretmenlere mesleki çalışmalardan dolayı ek ders ücreti ödenmemektedir.

Mesleki çalışma ek dersleri KBS’den 110 kod ile ek ders yerine geçen gündüz olarak ödenir.

Hazırlayan: Web’de Öğren Ekibi – Habib OCAK

https://haber.webdeogren.com/

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum