Ek ders ücretleri maaştan sonra yatabilir

Ek ders ücretleri maaştan sonra yatabilir

Her ayın ilk haftası Milli Eğitim Bakanlığı'nda bulunan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler için ek ders haftasıdır. Peki ayın ilk haftasını geçmiş olmamıza rağmen ek derseler neden yatmadı? Ek dersler maaştan sonra mı yatacak?

Öğretmenler çalışmış oldukları bir ayın ek ders ücretlerini bir sonraki ayın ilk haftası hesaplarında görürler. Tekrar ücreti kadrolu, sözleşmeli, ücretli tüm öğretmenlere yatırılan bir gelir kalemidir. Söz konusu ücretler kamu maliye bilgi sistemi adı verilen KBS üzerinden hesaplanır ve hesaplara yatırılır.

Kamu maliye bilgi sistemi isimli Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından organize edilen sistem zam dönemlerinde güncelleme altına alınır. Değişen memur maaşları ve memur katsayıları sebebiyle bu sistemde kapsamlı bir bakım çalışması yapılır.

İşte bu sebeplerden dolayı ek ders ücretleri bu ay gecikti. Söz konusu ek ders ücretlerinin maaşla beraber hatta maaştan sonra yatacağı il ve ilçeler dahi bulunmaktadır.

Bunun sebebi ise kamu maliye bilgi sistemi üzerindeki güncellemelerin bazı öğretmenlerin maaşlarına bazı il ve ilçelerde yanlış müdahale edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Öğretmen Meb/ ÖZEL HABER