Binlerce öğretmenin maaşı eksik hesaplandı, siz de kontrol edin

Binlerce öğretmenin maaşı eksik hesaplandı, siz de kontrol edin

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan öğretmenlerin maaşları zamlı olarak bu hafta içerisinde hesaplandı. Fakat bazı öğretmenlerin maaşları eksik hesaplandı. Bunun sebebi nedir?

Öğretmen maaşlarının eksik hesaplanmasının en büyük sebebi Öğretmenlerin maaş ilerleme kademe ve dereceleri hakkında gerekli kontrolleri yapmamalarından kaynaklanmaktadır.

Öğretmenlerin maaşları 9 adet derece sistemi ve 3 adet kademe sistemi üzerinden hesaplanmaktadır.

Örnek verecek olursak 5. derecenin 1. kademesinde bulunan bir öğretmen ile 8. derecenin 2 kademesinde bulunan bir öğretmenin alacağı maaşlar birbirinden farklıdır.

Kademe ve derece ilerleme işlemleri ise öğretmenlerin kıdem yılına ve almış oldukları eğitimlere ve diğer faktörlere bağlıdır.

Bazı öğretmenlerin ise kademe ve dereceleri doğru işlenmediği için 4. derece 1. kademede bulunan bir öğretmenin maaşı bazen 6. derece 2. kademe olarak hesaplanabilmektedir.

Bu durumları fark edebilmek için öğretmenlerin e-devlet üzerinden bordro sorgulama yapmaları gerekmektedir. Söz konusu bordrolar öğretmenlerin gerçek kademe ve derecelerini gösterecektir.

Söz konusu kademe ve derecelerde hata bulunması durumunda yazılacak olan bir dilekçe ile eksik yatan maaş tutarı geriye dönük olarak hesaplanacak ve öğretmenin hesabına yatırılacaktır.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER