Bayramdan önce memur maaşlarından 1750 TL kesilecek

Bayramdan önce memur maaşlarından 1750 TL kesilecek

Şubat ayından bu yana memur maaşlarında Anayasa Mahkemesinin kararı gereği kesinti yapılmaktadır. Söz konusu kesintinin 5. ayı olan haziran ayında da kesintiler devam edecek. Peki söz konusu kesinti kaç tl tutarında? Kesintiler hangi sebeple yapılmaktadır=

Memurlardan yapılan maaş kesintisinin sebebi Anayasa Mahkemesinin toplu sözleşmeler ile ilgili olarak vermiş olduğu karardır. Toplu sözleşme ikramiyesi artık sadece % 3 üye sayısını aşan sendikalara değil, tüm sendikalı personele ödenecek.

Bu durumda her ay yatan toplu sözleşme ikramiyesi üye sayısı % 3'ü aşan sendikalara üye olan personele ödenmektedir. Söz konusu karar şubat ayından beri uygulanmaktadır. Uygulanan bu karar gereği haziran ayında yapılacak olan kesintiyle beraber toplamda 1750 TL tutarında kesinti yapılmış olacaktır.

Konuyla ilgili Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen meclisin yolunu tuttu. İki sendikanın da talebi kesintilerin memurlara faizi ile beraber toplu bir şekilde geri ödenmesi yönündedir.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.