MEB'den Okullara Uyarı: ''Kantin Harici Yerler Kiraya Verilemez''

MEB'den Okullara Uyarı: ''Kantin Harici Yerler Kiraya Verilemez''

MEB; açık alan, otopark, halı saha, spor salonu, salon, okul bahçesi ve benzeri yerlerden sadece kantin vb yerlerin kiraya verilebileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların bazı bölümlerinin kiraya verilmesi ile ilgili resmi yazı gönderdi. İlgili yazıda kantin vb yerler dışındaki alanların kiraya verilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.

İşte MEB Strateji Geliştirme Başkanlığının ''Kiralama İşlemleri'' konulu ve 10.12.2021 tarihli resmi yazısı:

Bakanlığımıza il milli eğitim müdürlüklerinden ve çeşitli spor kulüplerinden gelen taleplerin incelenmesi neticesinde; okullarda bulunan spor salonlarının kiralanması istenilmektedir.

09/02/2012 tarihli ve 28199 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Okul Aile Birliği Yönetmeliği hükümleri uyarınca Bakanlığımıza bağlı okullarda bulunan kantin, açık alan, otopark, halı saha, spor salonu, salon, okul bahçesi ve benzeri yerlerden yalnızca kantin vb. yerler için kiralama imkanı tanındığı, kantin vb. yerler haricinde kalan yerlerin ise ticari amaçlarla kiraya verilmesinin mümkün bulunmadığı ilgi (b) yazımızda belirtilmiş olup söz konusu alanların sportif faaliyetlerde kullanılmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Bakanlığımıza bağlı okullarda bulunan halı saha, spor salonu vb. yerlerin Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan 18.04.2019 tarihli Protokol kapsamında sportif faaliyetlerde ücretsiz olarak kullanılmasının mümkün olduğu ilgi (a) yazımızda ifade edilmiş olup uygulamaların bu kapsamda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Mehmet Fatih LEBLEBİCİ

Bakan a. Başkan