İŞKUR'dan TYP Konusunda Önemli Açıklama: ''Artık Personel Verilmeyecek''

İŞKUR'dan TYP Konusunda Önemli Açıklama: ''Artık Personel Verilmeyecek''

İŞKUR'dan Toplum Yararına Programlar Konulu Önemli Bir Yazı Gönderildi. Yazıda Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Görevlendirilmesi İle İlgili Detaylara Yer Verildi.

İŞKUR tarafından MEB'e gönderilen yazıda, artık TYP kapsamında sadece afet, salgın ve acil durum dönemlerinde personel görevlendirileceği bildirildi.

İşte o yazı:

T.C. TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İstihdam Hizmetleri Dairesi Başkanlığı

Sayı : E-91550395-309-00009897372 21.10.2021

Konu : Toplum Yararına Programlar

DAĞITIM YERLERİNE

Bilindiği üzere 12/03/2013 tarih ve 28585 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin dördüncü bölümünde düzenlenen Toplum Yararına Program (TYP) işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla kamu yararının daha yüksek olduğu alanlarda İŞKUR tarafından uygulanan maliyeti İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan bir aktif işgücü piyasası programıdır.

Hâlihazırda devam eden programlar hariç olmak üzere 01.01.2022 tarihinden itibaren TYP sadece afet, salgın ve acil durum dönemlerinde, ilgili kamu hizmetlerinin aksamasını önleyecek şekilde ve geçici
süreyle desteklenmesi amacıyla uygulanacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden hizmetlerinin bu kapsam dışında olduğu açıktır. 2022 bütçe çalışmalarının yapıldığı bu süreçte kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden görevlerini gerçekleştirecek personelin kamu kurum kuruluşlarının kendi bütçeleri dâhilinde planlamaları uygun olacaktır.
Bilgi edinilmesi ve gereğini arz/rica ederim.

Oğuz Kağan GÜLDOĞAN
Genel Müdür V.

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

Etiketler :