Göreve Yeni Başlayan Bekçi, Polis ve Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Göreve Yeni Başlayan Bekçi, Polis ve Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Göreve yeni başlayan bekçi, polis ve öğretmenlerin maaşı ne kadar oldu?

 Göreve yeni başlayan çarşı ve mahalle bekçisi, polis ve öğretmen maaşları açıklandı. Eğitim camiasından ağır eleştiri alan maaşlardaki adalet terazisinin şaşması kamu vicdanını derinden yaralıyor. Göreve yeni başlamış lise mezunu bir bekçi, emeklilik hakkına sahip lisans mezunu bir öğretmenden daha fazla maaş alıyor.

 Öte yandan göreve yeni başlayan bir polis memurunun aldığı maaşı 40 yıllık lisans mezunu başöğretmen unvanlı bir öğretmen bile alamıyor. Yıllar içinde kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlardaki memurların maaşları artırılmış veya yan ödeme eklenmiştir. Öğretmenlere ise yıllardır neredeyse hiç bir iyileştirme yapılmış değil.

 İŞTE GÖREVE YENİ BAŞLAYAN BEKÇİ, POLİS VE ÖĞRETMENİN NET MAAŞLARI

UNVAN Derece/Kademe D/K NET MAAŞ
BEKÇİ(Lise ve dengi) 11/1 5.898,82 TL
BEKÇİ(Önlisans) 9/2 5.907,92 TL
BEKÇİ(Lisans) 8/1 6.002,90 TL
POLİS MEMURU(Önlisans) 9/2 6.525,09 TL
POLİS MEMURU(Lisans) 8/1 6.583,79 TL
ÖĞRETMEN(Önlisans) 9/2 5.098,10 TL
ÖĞRETMEN(Lisans) 8/1 5.140,66 TL

Tabloda da görüldüğü üzere öğretmenler alım gücünün az, gelir dağılımının oldukça adaletsiz olduğu bir dönemden geçmektedir. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerde görevli personelin maaşları yanında lisans düzeyinde kamuda en düşük maaşla çalışan personeller arasında öğretmenler yer almaktadır. Öğretmen maaşlarının acilen iyileştirilmesi gerekmektedir.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER