Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmeliye Kadro Talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmeliye Kadro Talimatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözleşmelilere kadro ve 3600 ek göstergeyle ilgili talimat verdi.

 Memur Sendikaları Konfederasyonu genel başkanı Ali Yalçın ve heyeti ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdi.

 Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakan Bilgin'e 3600 ek göstergeyle ilgili çalışmaların 2022 yılında bitmesi talimatı verdi. 3600 ek gösterge öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri için kanun ile 2022 yılı bitmeden çıkarılmış olacak. Öte yandan bazı kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan bazı unvandaki personellerin de 3600 ek gösterge kapsamına alınacağı iddia ediliyor.

 Erdoğan, sözleşmeli personeller için de çalışma yapılması talimatı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı'na sözleşmeli olarak atanan öğretmenler 3 yıllık süre sonunda kadroya alınıyor ve 1 yıl daha görev yaptıktan sonra illerarası tayin hakkına kavuşuyor. Bu sistem, kamuoyunda 3+1 olarak biliniyor. Öte yandan Sağlık ve Adalet Bakanlığı olmak üzere bazı kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmelilik süresinin hükmü yok veya 10 yıla kadar oldukça uzun.

 Sözleşmeli personellerin tamamına 3+1 sisteminin getirileceği öngörülürken, Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan sözleşmeli öğretmenlere bu hususta avantaj sağlayacak bir gelişme yaşanması beklenmiyor.

 3600 ek gösterge ile emekli veya emekli olacak öğretmenlerin maaşları ortalama 1.100 TL, emekli ikramiyeleri ise ortalama 35 bin TL artacak. Çalışmalarla ilgili tüm detaylar ogretmenmeb.com'da olacak.

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER