2022'de Öğretmenlere Ek Zam Ne Kadar Olacak?

2022'de Öğretmenlere Ek Zam Ne Kadar Olacak?

2022'de memur ve memur emeklileri ile dolayısıyla öğretmenleri ilgilendiren ek protokol zammı ne zaman belli olacak, ocak 2022'de öğretmenlerin zam talebi müjdeye dönüşecek mi?

  2022 yılı için asgari ücret kesinleştikten sonra öğretmenleri de yakından ilgilendiren memur ve memur emeklisi için ek zam var mı veya ne kadar olacak? soruları gündeme oturmuş durumda. Enflasyondaki olağandışı artış ve döviz kurundaki hareketlilik ek protokol ile sözleşmeli öğretmenler dahil tüm öğretmenlerin maaşlarına ve ek ders ücretlerine ne kadar yansır? sorularına cevap arayacağız.

  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, çeşitli televizyon, gazete ve haber sitelerinde yer alan 2022 zamlı öğretmen ve memur maaşları enflasyon verileri ve ek protokol belli olmadığı için kesinlik arz etmemektedir. 

  6. dönem toplu sözleşme, 2022 yılının ilk altı ayında öğretmenlerin maaş ve ek ders başta olmak üzere çeşitli ödemelerinde %5 ve enflasyon farkı artışı sağlamaktadır. Enflasyon farkı ise 2021 yılının son 6 ayında, 2021 yılı ikinci yarısı için memurlara verilen %3 zammın üzerine çıkan yüzdelik değeri ifade etmektedir. TÜİK verilerine göre 2021 yılının temmuz ayından kasım ayına kadar son 5 ayda gerçekleşen enflasyon %10,47 olarak ölçülmüş olup %3'lük zam harici enflasyon farkı %7,47 olarak belirlenmiştir.

  Dolayısıyla öğretmenler için temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarındaki enflasyon farkı ile 2022 yılının ilk altı ayında verilecek %5'lik zammın toplamı %12,47'dir. TÜİK tarafından aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından toplu sözleşmeye göre verilecek zam miktarı da belli olacaktır. Ekonomistlerce aralık ayı enflasyonunun kasım ayı enflasyonundan fazla olacağı değerlendirildiğinden öğretmenlere toplu sözleşme gereği yansıtılacak zammın en az %16,88 civarında olacağını beklemek yanlış bir yaklaşım olmaz.

 Verilecek zammın %16-18 bandında olacağı tahmin edilirken ek protokolden nasıl bir sonuç çıkacağı da zammı etkileyecek çok önemli karar olacaktır. Geçtiğimiz haftalarda Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin arasında ek protokol yapılmasına dair uzlaşma sağlandığı ve asgari ücretin belirlenmesinin ardından görüşmelere başlanacağı açıklanmıştı.

 Yakın zamanda Ak Parti Genelbaşkanvekili Numan Kurtulmuş ve eski Memur-Sen Genel Başkanı ve Ak Parti milletvekili Ahmet Gündoğdu başta olmak üzere hükümet kanadından memur ve memur emeklisine iyileştirme sinyali gelmişti. Dolayısıyla bir iyileştirme yapılacağına kesin gözüyle bakılırken iyileştirme miktarının ne kadar olacağı henüz net değildir.

 Önümüzdeki 7-10 gün içerisinde yapılacak ek protokol ve ocak ayının ilk haftasında TÜİK tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyonu belirlendikten sonra öğretmenlerin maaş ve ek ders ücretlerine yapılacak zam kesinleşecek olup kesinleşen net maaş ve ek ders ücretlerini ogretmenmeb.com'da bulabileceksiniz. Toplu sözleşme, enflasyon farkı ve ek protokol ile toplamda %30 civarında bir zam yapılması beklenmektedir.

 Tahmin edilen %30 civarında bir zam yapılırsa kabaca göreve yeni başlayan öğretmen maaşı yaklaşık 6 bin 550 lira, hizmet süresi 25 yıldan fazla olan öğretmen maaşı yaklaşık 7 bin 700 lira ve kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretleri yaklaşık 25 lira 55 kuruş olacaktır.

  Bu yazımızda 2022 öğretmen maaşı hesaplama, ocak ayı net ek ders ücretleri, sözleşmeli öğretmen maaşları, enflasyon farkı ve ek protokol ile yeni yılda öğretmen zammı hakkında merak edilenlere cevap aramaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER