YKS'de Baraj Var Mı? Kalktı Mı? YÖK Kararı Belli Oldu!

YKS'de Baraj Var Mı? Kalktı Mı? YÖK Kararı Belli Oldu!

YKS'de baraj olup olmadığı, sınava giren tüm adaylar tarafından araştırılıyor. YKS'de baraj var mı? YKS'de baraj kalktı mı? Yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?

YKS'de baraj var mı sorusuna yanıt arayan çok sayıda YKS'ye girecek aday bulunuyor. Bir adayın Üniversite Sınavı'nı kazanıp kazanmadığı, belirlenen baraj puanına göre mi belirlenecek? Yükseköğretim Kurumları tarafından yapılan açıklamaya göre YKS'de baraj kalktı mı?

YKS'de Baraj Var Mı?

Yükseköğretim Kurulu YÖK, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, 2024 YKS puanlarının hesaplanmasında, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puan türlerinde TYT sınavında 150 puan almış olma şartı ve yerleştirme puanları için RTR'de 150, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil puan türlerinde 180 puan almış olma şartı aranmayacaktır.

Puanı ilgili puan türüne göre hesaplanan adayların yerleştirme puanları, ortaöğretim başarı puanı eklenerek hesaplanacaktır.

Adayların yerleştirmeleri önceki yıllarda olduğu gibi, sınav puanına ortaöğretim başarı puanının eklenmesi ile elde edilecek puan üstünlüğüne dayalı şekilde yapılacaktır.

YKS'de Baraj Kalktı Mı?

Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan kararla YKS'de baraj puan uygulaması 2022 yılı itibari ile kalkmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.