Yeni EKYS: Müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı olma şartları değişti!

Yeni EKYS: Müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı olma şartları değişti!

Yeni EKYS yönetmeliğine göre müdür yardımcısı ve müdür baş yardımcısı olma şartları değişti. Mevcut durumda öğretmen olanlar müdür yardımcılığına başvurabilecek mi? İşte belirlenen yeni kriterler

Müdür yardımcısı olup müdür baş yardımcılığına başvuruda bulunmak isteyenler aynı kademede kabul ediliyor. Yeni EKYS'nin maddelerine göre öğretmen olma şartlarının taşındığı durumlarda müdür yardımcısı olan biri müdür baş yardımcılarına başvuru yapamıyor. Ancak öğretmen olan biri müdür baş yardımcılığına başvuru yapabiliyor.

Yeni yönetmelikte yer verilen müdür yardımcısı ve müdür baş yardımcısı olma kriterleri diğer yıllardan farklı olarak güncellendi. Ataması yapılacak olan bir eğitiminin görevlendirmede bazı özellikleri taşıması gerekecek.

Müdür Yardımcısı ve Müdür Baş Yardımcısı Olma Şartları Değişti!

2024 ilk defa görevlendirilecek yönetici kılavuzunda Madde 7 ile yer verilen müdür başyardımcısı ya da müdür yardımcısı olarak görevlendirileceklerin şu seçeneklerden en az bir şartı taşıması gerekecek:

  • Müdür baş yardımcısı, kurucu müdür yardımcısı veya müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmış olmak

  • Adaylık dahil en az 2 yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak

  • Bakanlığın şube müdürü ile daha üst unvanlı bir kadroda görev yapmış olmak

Yönetmelikte dikkat çeken bir detay daha bulunuyor. Yeniden yönetici olarak atama kapsamında başvuru yapacak bir yönetici kendi okulunu tercih ettiğinde ek puan alabilecek. Müdür yardımcısı ya da müdür baş yardımcısı olarak 4 puan daha hanesine eklenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
2 Yorum