Veli izni almadan öğrencisini, sosyal medyada paylaşanlara Bakan Tekin’den mesaj var!

Veli izni almadan öğrencisini, sosyal medyada paylaşanlara Bakan Tekin’den mesaj var!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katıldığı bir canlı yayın programı sırasında sosyal medyada öğrencilerini veli izni almadan paylaşanlara bazı açıklamalarda bulundu. İşte konuyla ilgili yapılan o paylaşım

Bakan Tekin canlı yayın sırasında eğitim gündemini değerlendirdi. Müfredat değişikliğinden yeni öğretmenlik meslek kanununa, akademiden öğrencilerin mezuniyet balosuna kadar pek çok konuya yer verdi.

Eğitim camiasında büyük bir yenilik olarak görülen uzun süredir üzerinde çalışmaların devam ettiği ve henüz yeni yeni kamuoyuyla paylaşılan tüm bu kararların arka planındaki sebepler Bakan Tekin tarafından açıklandı.

Öğrencisini İzinsiz Paylaşanlara Ne Olacak?

Özellikle müfredat hazırlık sürecinde ve sonrasında yaşananlara değinen Tekin, sitemini de dile getirdi: “Buyurun gelin yapalım diyorum. Hiçbiriniz gelmiyorsunuz. Sonra hazırlanan metni eleştiriyorsunuz” diyerek kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri olan sosyal medya paylaşımları da Bakan Tekin'in gündemindeydi. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun taslak metninde yer verilen öğrencilerin sosyal medyada paylaşılması sebebiyle öğretmenlere verilecek bazı cezalara dikkat çekerek “aslında bu kararın öğretmeni korumaya yönelik olduğunu” şu sözlerle ifade etti:

“Sosyal medyada izinsiz olarak paylaşılan öğrencilerin görüntüleri nedeniyle öğretmenlere davalara açılıyor. Bu tür yargılama süreçlerinden öğretmenleri kurtarabilmek için konuyu bir disiplin mekanizmasına dönüştürdük.”

Peki yeni ÖMK'ya göre öğretmenler öğrencilerini paylaştığında ne ile karşılaşacak?

“Öğrencilerin kişisel ve özel hayatına yönelik bilgileri, öğrencileri ve eğitim süreçlerine listesi veya görüntüleri ile ilgili mevzuatta belirlenmiş usuller dışında paylaşma sebebiyle kınama cezası uygulanacaktır. Kınama cezaları öğretmenlerin sicil dosyasında 5 yıl boyunca kalacaktır.”

O düzenlemede öğretmenlere ceza verilmesinin dışında aylıktan kesme gibi farklı cezaların da yer aldığı da biliniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum