SON DAKİKA! YÖK tüm üniversitelerin 2.Öğretim Programlarını Kapattı!

SON DAKİKA! YÖK tüm üniversitelerin 2.Öğretim Programlarını Kapattı!

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar'ın aldığı son dakika kararı ile devlet üniversitelerinin İkinci Öğretim programlarının kapatılması bugün gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl 1308 farklı ikinci öğretim programına toplamda 80 bin öğrenci yerleşmişti. Alınan yeni karar doğrultusunda artık örgün eğitim faaliyetlerini gerçekleştiren devlet üniversitelerinin 1. öğretim kontenjanına başvuru yapılabilecek.

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının beklendiği bir dönemde yapılan bu açıklama oldukça kritik görülüyor. Sınava giren öğrenciler tercih döneminde daha çok sınırlandırılmış bir seçim ekranı ile karşılaşacak. Bu durum kontenjanlarda ciddi düşüşleri tetikleyecek gibi gözüküyor.

YÖK Başkanı Özvar’ın devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programının kapatılmasına yönelik yaptığı o açıklama:

“Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarını kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde devlette olduğu gibi ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir.”