Sınavlar bitti, şimdi sıra tercihlerde! Bu sene ki kaç kontenjan açılacak?

Sınavlar bitti, şimdi sıra tercihlerde! Bu sene ki kaç kontenjan açılacak?

Haziran ayının ilk hafta sonunda gerçekleşen LGS sınavı, geçtiğimiz hafta yapılan YKS sınavı... Tüm son sınıf öğrencileri için kritik anlardan biri tamamlandı. Sınavlar bitti, şimdi sıra tercihlerde. Peki bu sene kaç kontenjan açıklanacak? Sınav sonuçları ne zaman duyurulacak?

Tüm son sınıf öğrencilerinin merakla araştırdığı o iki soru; sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Kaç kontenjan ile tercihler açılacak?

Önceki hafta gerçekleşen LGS sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 28 Haziran 2024 tarihinde açıklanacak.

LGS kapsamında öğrenciler, devlet okulları arasında merkezi sınav puanı, yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapabilecekler.

Kontenjan bilgisi olarak bu seneye dair henüz herhangi bir sayı açıklanmadı. Ancak geçtiğimiz seneye baktığımızda; toplam kontenjan 206 bin 414 olmuştu. Bununla beraber Anadolu liselerine 71 bin 22, fen liselerine 40 bin 470, sosyal bilimler liselerine 10 bin 740, Anadolu imam hatip liselerine 42 bin 356, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 41 bin 826 kontenjan verilmişti.

Bu sene 8. sınıfta okuyan yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin 1 milyon 38 bin 192’si LGS sınavına girdi. Yüzdelik dilime aktardığımızda bu demek oluyor ki öğrencilerin yaklaşık yüzde 20’si LGS puanıyla alım yapacak devlet okullarına girebilecek.

YKS sınavının sonuçları ise 17 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlanarak kontenjanlar duyurulacak. Üniversitelerin kontenjanları da bu kılavuz ile beraber duyurulacak.

YKS yerleştirmelerinde geçen seneye bakıldığında ise 1 milyon 111 bin öğrencinin yerleştiği görülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.