Sınavda joker aday skandalı! Sınavı iptal edildi! Cezası 4 yıla kadar hapis...

Sınavda joker aday skandalı! Sınavı iptal edildi! Cezası 4 yıla kadar hapis...

Sınava şaibe karıştı. Milli Eğitim Bakanlığı konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme ne karar verdi? Sınavlarda Joker aday kullananları neler bekliyor? İşte detaylar

2016 yılında resmi gazetede yürürlüğe giren kanun kapsamında merkezi sınavlarda bir başkasının yerine sınava giren ve Joker aday olarak adlandırılan kişilere hapis cezası getirildi.

1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile yargılanan Joker adaylar 2024 yılında da yeniden ortaya çıktı. Çok geç değil henüz yılbaşında bir sürücü kursunda kursiyer sınavını Joker aday kullanarak verdi. Bu durum fark edildiğinde Bakanlık tarafından mahkemeye sevk edildi ancak mahkeme adayı haklı buldu. Peki bu nasıl oldu?

Mahkeme Haklı Buldu!

Danıştay 8. dairesinde görülen davada sınava giren adayın kendi yerine bir başkasını sınava soktuğu iddia edildi. Fakat bu konuya dair herhangi bilgi ya da belge mahkemeye sunulamadı.

Mahkeme yapılan detaylı incelemelerde davacının yerine sınava girdiği belirtilen bir şahıs tespit edemedi. Üstüne üstlük bir de adayın cevap anahtarında imzasının olduğu fark edildi.

Bu durumda hukuka aykırı bir durum ortada olmadığı için karşı dava konusu olan işlemin iptaline karar verildi. Peki böyle bir durum YKS ya da KPSS gibi sınavlarda yaşanırsa öğrencileri neler bekliyor?

YKS Sınavı Joker Aday Cezası

Resmi gazetede paylaşılan bilgiye göre kendi yerine farklı bir kişiyi merkezi sınava sokan gerçek adaya bir yıldan 4 yıla kadar hapis cezası verilir. Kopya çekmek, kopyaya aracılık etmek ya da bir başkasının yerine sınava girmek 10. maddenin 3. fıkrası tarafından güvence altına alınarak cezai yaptırım sebebi olarak kabul ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.