Seneye sistem değişiyor mu? Bakan Tekin’den Son Dakika sınıf tekrarı ve devamsızlık affı açıklaması!

Seneye sistem değişiyor mu? Bakan Tekin’den Son Dakika sınıf tekrarı ve devamsızlık affı açıklaması!

Yıllardır tartışılan, uzun bir dönem eğitim sisteminin dışında tutulan 2024 yılında yeniden ortaya çıkan sınıf tekrarı ve devamsızlık affı kararıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Konu üzerine Bakan Tekin son noktayı koydu. Önümüzdeki yıl öğrencileri ne bekliyor? İşte detaylar

Bakan Tekin'e göre öğretmenlerin de uzun süredir talep ettiği, okullarda disiplini yeniden getirecek olan sınıf tekrarı ve devamsızlık affına karşı katı duruşun benimsenmesi bilinçli yapılan bir eylemdi. Temelinde bakanlık bu uygulamanın öğrencileri bezdirecek, zorlayacak ve eziyete dönüşecek bir hale getirmekten ziyade hem eğitim sistemini hem öğretmeni koruma amaçlı olarak bir adım attığını ifade etti.

Bakan Tekin Sınıf Tekrarı Konusuna Nasıl Bakıyor? İşte O İfadeler…

“Bütün attığımız adımlar aslında öğretmen arkadaşlarımızın bizlerden eğitim öğretim sürecinin daha ciddi şekilde yürümesini istemesiyle başladı. Öğretmenlerimizin emeklerinin karşılığının daha sağlıklı şekilde alınabilmesi, öğretmen arkadaşlarımızın itibarlarının korunması açısından alınması gereken tedbirlerdi.”

Öğrenciler açısından olaya bakıldığında “Başarının artması için aldığımız bir tedbir olarak görülebilir. 9. sınıflar açısından da yönetilemeyecek bir durum yok. Medyada speküle edildiği gibi çok ciddi sayıda sınıf tekrarı olacağı için önümüzdeki yıl 9. sınıflara kayıtlarda sıkıntı yaşanacak, öngörüsü doğru değil. Bunun hesabını bizler de yapıyoruz.” dedi.

YKS Sınavına Giren Öğrenciye Müjde!

Lise öğrencileri için keyfi açıköğretim sisteminin yolunun tıkandığı örgün eğitim faaliyetlerinin daha çok desteklendiği bir dönemde Bakan Tekin, 12. sınıf öğrencilerine de müjdeyi verdi. YKS sınavına girmiş ve istediği bölümü okuyabilmek için tüm standartları karşılayan bir öğrencinin devamsızlık sebebiyle aynı yılı tekrardan okuması söz konusu olmayacak.

Bu konu ile ilgili endişeleri ortadan kaldıracak açıklama yine Bakan Tekinden şu sözlerle geldi:

Bu yıl YKS'ye katılan ancak devamsızlık nedeniyle tekrar yapacak kaç öğrencinin olduğuna ilişkin sorular üzerine: Karnelerin dağıtılması telafi niteliğindeki süreçlerin tamamlandığı anlamına gelmemeli. Sınıf tekrarı ile ilgili işlemler henüz tamamlanmadı. Bayram sonrası net rakamları göreceğiz.

Meb Hocam / ÖZEL HABER