Özel okulların yüksek ücretleri veliler endişeli

Özel okulların yüksek ücretleri veliler endişeli

Özel okulların 2024-2025 eğitim-öğretim yılı için belirlediği yüksek ücretler velileri şaşırttı. Koç Lisesi ücreti 448 bin TL'den 1 milyon 50 bin TL'ye, Robert Kolej ise 1 milyon 47 bin 900 TL'ye yükseldi. Yemek, servis ve kırtasiye dahil olmayan bu fiyatlar, Milli Eğitim Bakanlığı'nın zam sınırlamalarının yeni kayıtları kapsamaması nedeniyle 1, 5 ve 9. sınıflarda geçerli.

Özel okulların 2024-2025 eğitim-öğretim yılı için belirlediği ücretler velileri şaşkına çevirdi. Türkiye genelinde LGS puanıyla öğrenci kabul eden 80 kolej arasında yer alan Amerikan Fransız ve İtalyan liseleri gibi okulların kayıt ücretleri oldukça yüksek. Koç Lisesi geçen yılki 448 bin TL'lik ücretini 2.3 kat artırarak 1 milyon 50 bin TL'ye çıkardı. Robert Kolej ise yüzde 135 zam yaparak 1 milyon 47 bin 900 TL'ye yükseldi. Bu fiyatlara yemek servis ve kırtasiye dahil değil. Özel Alman Lisesi'nin ücreti 905 bin TL Üsküdar Amerikan Lisesi 975 bin TL İzmir Amerikan Koleji 775 bin TL Tarsus Amerikan Koleji 736 bin TL ve Sainte Pulcherie Fransız Lisesi 862 bin TL olarak açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okulların zam oranını ÜFE ve TÜFE verilerine göre sınırlamış ve tavan zam oranını yüzde 56.89 olarak belirlemişti. Ancak bu düzenleme sadece ara sınıflar için geçerli olup yeni kayıtlarda uygulanmıyor. Bu nedenle 1 5 ve 9. sınıflar için belirlenen yüksek fiyatlar yeni kayıt yaptıracak veliler için büyük bir mali yük oluşturuyor. Koç Lisesi'ne bu yıl başlayan bir öğrencinin ara sınıflarda yapılacak zamlarla birlikte 5 yıllık eğitim maliyeti 7 milyon TL'yi aşacak.

Fransız liselerinde ise zam oranları yüzde 150'yi buldu. Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi'nin hazırlık sınıfı ücreti 953 bin TL Saint Benoit Fransız Lisesi ise 890 bin TL olarak belirlendi. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi 750 bin TL Galileo Galilei İtalyan Lisesi ise 417 bin TL ücret belirledi. Veliler bu yüksek maliyetlere rağmen çocuklarının kaliteli eğitim alabilmesi için büyük fedakarlık yapmaya hazırlanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.