Önce Sınava Girdiler; Sonra Da Değerlendirdiler! İşte TYT Öğrenci Yorumları!

Önce Sınava Girdiler; Sonra Da Değerlendirdiler! İşte TYT Öğrenci Yorumları!

Önce sınava girdiler, sonra da değerlendirdiler. TYT öğrenci yorumları birbirinden çok farklıydı. Peki genel anlamda TYT kolay mıydı yoksa zor muydu?

Bir sınav bir öğrenciye göre kolay ise o öğrenci hem sınava hem de sınavda sorulan soruların konularına iyi çalışmış demektir. TYT öğrenci yorumları bu şekilde değerlendirildiğinde, sınavın zor mu yoksa kolay mı olduğu kanaatine varmak biraz zorlaşabilir.

TYT Öğrenci Yorumları

Genel olarak bakıldığında, öğrenciler Temel Yetenek Testi TYT'de bilgiye dayalı soru gelmesini beklemiyorlardı. Bu nedenle sosyal bilimler testi özellikle Harzemşahlar sorusu gibi bilgiye dayalı sorulara bir nebze şaşırdılar.

Sınav sonrasında çok sayıda öğrenci TYT öğrenci yorumlarını sosyal medya hesaplarından paylaştı. TYT X'te trend oldu. Peki sorulara yapılan yorumlar genel anlamda nasıldı? Bunu bir kaç öğrenci yorumu ile detaylandıralım.

Matematiğe zamanım yetmedi ama Türkçe gayet iyiydi çünkü sorular kısaydı. Din nedense çok zordu çünkü ezbere dayalı sorular çoğunluktaydı. Diğer dersler yoruma dayalıydı. Ancak diğer sınava kıyasla daha kolaydı.

YKS'ye çok kısa bir süre çalıştığını ama soruların kolay olduğunu söyleyen bir öğrenci yorumu oldukça şaşırtıcıydı:

Sınava bir ay çalıştım ve bence çok kolaydı. Her dersten soru çözdüm. Sosyal bilimlerde iki üç boşum vardır. Türkçede birkaç dil bilgisi sorusunu atladım. Sınava ikinci girişimdi.

TYT'ye geçen sene de giren öğrencilerin, sınavı yorumlamaları bu sene elbette ilk kez sınava girenlere göre daha kolay oldu ve karşılaştırma yapabildiler:

Sınav genel olarak geçen seneye göre daha kolaydı. Bu ikinci girişim. Daha basitti bence. Genel olarak tamamı kolaydı. Geçen sene daha şaşırtmacalı sorular vardı, bu sene yoktu. Soruların bir kısmı yoruma bir kısmı ezbere dayalıydı. Tarihte geçen sene yoruma dayalı sorular vardı ama bu sene bilgi isteniyordu.

Gerçek sınavla ev ortamında çözülen sorular arasında karşılaştırma yapan bir öğrenci ise şu değerlendirmede bulundu:

Matematik beni zorladı ama geometri basitti. Ancak buna rağmen geometride sinüs ile ilgili bir soruyu yapamadım ve kaçırdım. Genetik mühendisliği istiyorum. Geçen senelerin sorularını çok rahat çözmüştüm. Ama ev ortamındaydım ve üzerimde baskı yoktu. Gerçek sınav farkı oluyormuş.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.