Okullarda temizlik personeli krizi yaşanıyor

Okullarda temizlik personeli krizi yaşanıyor

Okullarda yaşanan temizlik personeli sorununun sebebi nedir? 14 Haziran tarihinde yaz tatiline giren okulların neden temizlik ihtiyacı oluşmaktadır?

Okulların çoğunlukla temizlik personeli ihtiyacı TYP kapsamında görevlendirilen İşkur personeli tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu görevliler 12 aydan daha az bir süre okullarda görev yapmaktadırlar. Örnek verecek olursak bu yıl okullar sona ermeden bir hafta önce görevleri sona eren İşkur personeli yokluğun sebebi ile son haftada okullar temizlik ihtiyaçlarını kendi imkanları ile gidermeye çalıştılar.

Yaz tatilinde kayıt, LGS tercihi gibi çeşitli sebeplerden dolayı okullar yine kullanılmaktadır. Söz konusu kullanım sebebiyle temizlik ihtiyacı bulunan okullar maalesef bu ihtiyaçlarını giderememektedir. Ayrıca yaz tatilinde bazı okullarda kurslar verilmektedir. Söz konusu kurslar sebebiyle okullarda ihtiyaç duyulan temizlik hizmetleri ise okul müdürlükleri ve okul aile birlikleri tarafından oluşturulan imkanlarla yerine getirilmektedir.

Söz konusu sorunun çözümü ise İŞKUR tarafından görevlendirilen personelin 12 ay boyunca çalışması ile gerçekleştirilecektir.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER