O derslere giren öğretmenler dikkat! Bakan Tekinden Matematik, Fen, Türkçe ve Edebiyat ders müfredatı ile ilgili paylaşım!

O derslere giren öğretmenler dikkat! Bakan Tekinden Matematik, Fen, Türkçe ve Edebiyat ders müfredatı ile ilgili paylaşım!

Bakan Tekin yeni müfredata dair düzenlenen Türkiye Yüzyılı Maarif modeli tanıtım programı kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe ve Edebiyat dersleri ile ilgili ne söyledi? İşte detaylar

Sadeleştirilmiş ve daha çok öğrencinin seviyesine uygun hale getirilmiş yeni müfredat önümüzdeki yıl itibariyle kademeli olarak uygulanacak. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ilk kez 26 Nisan tarihinde askıya çıkan ve bir buçuk milyona yakın kişi tarafından indirilen yeni müfredat hazır. 2024-2025 eğitim öğretim yılı itibariyle kademeli şekilde uygulanacak. Peki bu süreçte bazı bölüm öğretmenlerinin neler bekliyor?

Bakan Tekin Kamuoyuna Seslendi!

Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilimler, Türkçe ve Edebiyat dersleri ile ilgili bakın ve söyledi? “Matematik dersini beceri temelli şekilde organize ettik” diyen Tekin, Fen Bilimleri dersi için “Aynı şekilde beceri temelli bir organizasyon gerçekleştirdik” dedi.

Fen Bilimleri derslerinin içinde “Bulunan çevre, su, sıfır atık ve benzeri çağdaş problemler yerleştirildi.” Sosyal Bilimler dersi için “17 beceri alanı tanımlandı ve bu beceri alanları çerçevesinde çocukların sosyal bilimlerde de daha yetkin yetişmesi planlandı.”

Bakan Tekin Ne Söyledi?

“Oldukça esnek bir yapı oluşturduk” diyen Tekin Türkçe ve Yabancı Dille ilgili “Becerilerin 4 temel beceri üzerinden ölçeklendirilmesini sağladık” diyerek Türkçe ve Türk Dili Edebiyatı dersleri ile ilgili yeni yaklaşımını ifade etti.

“Hepimizin bildiği gibi bizim benliğimizin mayası şuurla mayalanmış, akleden kalpler inşa edebilmek.” Türkçe, Türk Dili Edebiyatı dersleri için şu ifadeleri kullandı:

“Metin tahlilleri üzerinden etkin okur kimliği ve edebi bir zevk kazanmalarını istedik. Metin tahlilleri aracılığıyla öğrencinin, yazarın ve dönemin zihniyetini kavramasına, kendi çağına dair kıyas ve çıkarımlarda bulunmasına imkan sunduk.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum