MEB onları seçti! Eylül ayında sınırlı bir grup üzerinde denenecek!

MEB onları seçti! Eylül ayında sınırlı bir grup üzerinde denenecek!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin kararını verdi. 2024-2025 eğitim öğretim yılı itibariyle o öğrenciler diğer kademelerden ayrı tutulacak. İşte ilk kez uygulanacak o yenilik ​​​​​​

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez Mayıs ayında duyurusu yapılan yeni müfredata yönelik detaylar açığa çıktı. Bakan Tekin Türkiye Yüzyıllı Maarif modeli toplantısında müfredatın hangi sınıf gruplarına ve nasıl uygulanacağına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni müfredat için kademeli bir sistem planlanıyor. Bu sistem 2024-2025 eğitim öğretim yılı itibariyle uygulanmaya başlanacak. Beceri Temelli yeni müfredat yalnızca teorik değil uygulamalı bilgilerin de hayata geçirildiği bir sistemi kapsayacak.

O öğrenciler kendi seviyesine uygun sadeleştirilmiş ve seyreltilmiş müfredat ile tanışacak. Türkiye Yüzyılı Maarif modeli adıyla ilk kez önümüzdeki yıl uygulanacak. Peki bu yeni müfredattan kimler sorumlu olacak?

Yeni Müfredat Önce Onlara Uygulanacak!

Bakan Tekin konuya açıklık getirdi. “Kapsamlı bir değişiklik yaptık” diyerek her kademeye aynı anda uygulamanın doğru olmayacağını söyleyen Tekin, kademeli olarak geçiş yapılacağını da ifade etti. Bu kapsamda her kademeden ilk sınıf yeni müfredatla tanışacak. Okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf, lise 9. sınıf öğrencileri 2024-2025 eğitim öğretim yılı Eylül ayı itibariyle yeni müfredatla tanışmış olacak.

Yeni müfredatın getirmiş olduğu yeniliklerle birlikte okullarda öğretilen derslerde kullanılan kazanımlarda değişmiş olacak. Değişen kazanımlara bağlı olarak öğretmenlerin yıllardır uyguladığı sınav sistemi de değişecek. Bu süreçte değişen müfredat öğrencileri ve öğretmenleri nasıl etkileyecek? Eylül ayı itibariyle tüm süreç izlenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
1 Yorum