LGS tercihlerinde o öğrenciler velilerinin kurbanı olacak

LGS tercihlerinde o öğrenciler velilerinin kurbanı olacak

Bilindiği üzere 28 Haziran 17 Temmuz tarihleri arasında LGS tercihleri yapılmaktadır. Peki söz konusu tercihler neticesinde hangi öğrenciler verilerinin kurbanı olmuştur.

LGS tercihleri bilindiği üzere ortaokul son sınıf öğrencilerinin mezun oldukları eğitim öğretim yılının sonunda liseye geçiş işlemleri için yapılması gereken elzem işlemlerden biridir.

LGS tercihleri 8. sınıf öğrencileri 18 yaşından küçük oldukları için velilerin nezaretinde yapılmak zorundadır. Tercihler neticesinde velilerin onayı ve imzası olmadan öğrencilerin tercih işlemlerinin hiçbir geçerliliği olmayacaktır.

Ancak çocuklarının istememesine rağmen, rehber öğretmenleri ile hiçbir görüşme olmadan yapılan ve onaylanması için ısrar edilen tercihler öğrencilerin ortaöğretimden yani liseden soğumasına sebep olacaktır.

Ortaokul düzeyinde tüm Türkiye'de hemen hemen aynı eğitim düzeyinde ve müfredatında eğitim verilirken lisede öğrenciler çok çeşitli alanlarda ve dalda kendilerini yetiştirmektedirler.

Bir branşa ve bir mesleğe yönelmenin ilk adımı olan lise tercihleri öğrencilerin tüm hayatını etkilemektedir. Bazı veliler çocukları istemese bile onları meslek lisesine yönlendirmekte. Bazı veliler ise çocukları başarısız olacağını bile bile anadolu liselerinde çocuklarını göndermektedirler.

Ancak öğrenciler bu okullara gittiklerinde bir süre sonra okuldan soğumakta ve devamsızlık işlemlerini artırmakta en nihayetinde de okulu bırakmaktadırlar.

Bu durumda kalmak istemeyen öğrenci velileri çocuklarının isteklerini dikkate almalı ve okullarda görev yapan rehber öğretmenlerinin tavsiyeleri neticesinde ortak bir kararla çocuklarının tercih işlemlerini yapmalıdır.

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER