Vaka Sayısı 55 Bine Dayandı, Bilim Kurulu Üyesi Uyardı

Vaka Sayısı 55 Bine Dayandı, Bilim Kurulu Üyesi Uyardı

Koronavirüs Omicron varyantının hızla yayılması, vaka sayılarının artması okullarla ilgili yeni kararları beraberinde getirecek mi, ders süreleri kısalacak mı?

 Sağlık Bakanlığı 4 Ocak 2021 Salı Gününü kapsayan günlük koronavirüs tablosunu paylaştı. Buna göre 04.01.2022 tarihinde 54 bin 724 yeni vaka tespit edildi, 137 kişi hayatını kaybetti.

 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener de bugün yaptığı açıklamada ''Omicron'un önümüzdeki zaman diliminde ocak ayının son haftası veya şubat ayının ilk 2 haftasında baskın varyant haline gelme ihtimali yüksek. Önümüzdeki süreçte polikliniklerde yığılma olacağını düşünüyorum.'' ifadesini kullandı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında tedbirlere daha sıkı uyularak yüz yüze eğitime devam edileceğini, Omicron varyantı ile vaka sayısında artış olsa da yatan hasta sayısını ciddi miktarda artırmadığını açıklamıştı.

 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise uzaktan eğitim konusu gündeme geldiğinde okulların en son kapanacak alanlar olduğunu ve yüz yüze eğitime devam edileceğinin altını çizmişti. 

 Vaka sayılarındaki artış sürer ve yatan hasta sayısına olumsuz olarak yansırsa Milli Eğitim Bakanlığı'nın da ek tedbirler alacağı değerlendirilmektedir. Tedbirlerin başında ders sürelerinin 40 dakikadan 30 dakikaya indirilmesi, öğle tatilinin kaldırılması, ikili eğitime geçilmesi ve kalabalık sınıfların geçtiğimiz eğitim öğretim yılında olduğu gibi iki gruba ayrılması gelmektedir. 

  Koronavirüste tablo daha tehlikeli hale gelirse bakanlığın tedbirleri peyder pey alacağı fakat uzaktan eğitime geçişin en son çare olacağı düşünülmektedir. Bazı illerde sömestr tatilinin erkene çekileceği gibi haberler yer alsa da henüz resmi bir açıklama olmadığı için gerçeği yansıtmamaktadır.

  MEB'in yüz yüze eğitime ek tedbirler ve uzaktan eğitim noktasında yüz yüze eğitime şu andaki şartlar altında devam edilmesi kararlılığı ile hareket edeceği ve mecbur kalınmadıkça eğitim öğretim faaliyetlerinde değişikliğe gitmeyeceği belirtiliyor.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER