Özel Okullar, Devletin Verdiği Ders Kitaplarını Satıyor Mu?

Özel Okullar, Devletin Verdiği Ders Kitaplarını Satıyor Mu?

Bazı özel okullar, devletin dağıttığı ders kitaplarını, kapağını bile açmadan kilosu 2 liradan geri dönüşüm tesislerine satıyor, öğrencilerine de kendi kitaplarını 10-25 bin liraya veriyor.

Milliyet Gazetesi'nden Ozan Ömer Kadüker'in haberine göre;  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim öğretim yılı için devlet ve özel olmak üzere tüm okullara ders kitaplarını ücretsiz olarak göndermeye başladı. Ancak özel okullar, devletin gönderdiği kitapları öğrencilerine okutmayıp kendi belirledikleri kitapları aldırdıkları için devletin milyarlarca kaynağı boşa gidiyor. Öyle ki bazı özel okullar, eğitim öğretim yılı başlamadan, gelen kitapların kapağını dahi açmadan para karşılığında geri dönüşüm tesislerine satıyor. Bazıları ise kitapları depoya kaldırıp satış için yıl sonunu beklemeyi planlıyor. Okullar, devletten bedavaya aldıkları bu kitapları, kilosu 2 TL ile 3.5 TL arasında satarak kâr ediyorlar. 

6 TON KİTAP GÖNDERDİLER 

Bu geri dönüşüm tesislerinden birini, kitapları satmak isteyen özel okul yöneticisi gibi arayıp yetkililerden bilgi aldık. Birçok kolejin kitabını topladığını söyleyen yetkili, “Daha dün X Koleji’nin kitaplarını topladım, isim olarak referans da verebilirim. Güvenebilirsiniz. 6 ton kitap çıktı. Kitapları alıp direkt imha ediyoruz. MEB ile hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, imha ettiğimize dair belge de ayarlarız. Kilosunu 3 TL’den alırım” dedi. Şişli’deki bir başka tesis ise bir kamyon kitaptan aşağısına gelmediğini belirterek “Eski kitapları 3 TL, sıfır kitapları ise kilosu 3.5 TL’den alıyorum” diye konuştu.

Konuyla ilgili bilgi aldığımız, İstanbul’daki bir kolejin sahibi de kitap satışlarını doğruladı ve şu bilgileri verdi: “Biz kitapları alıp okulun ilk günü öğrencilere dağıtıyoruz. Açıkçası hiç kullanmıyoruz, kendi kitaplarımız var. Okulda fazla kitap kalırsa da yıl sonu geri dönüşüme yolluyoruz. Ancak bazı okullar ‘Zaten kullanmıyoruz’ mantığıyla kitaplar gelir gelmez satışını gerçekleştiriyor. Bu kitap yardımının hiç yapılmasına gerek yok, hepsi çöp oluyor. Devlet okullarında da kullanılmıyor.”