Okullarda Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gerekenler Rehberi Güncellendi

Okullarda Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gerekenler Rehberi Güncellendi

Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Okullarda Alınması Gereken Önlemler ve Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gerekenler Rehberi Güncellendi.

OKULLARDA COVID-19 POZİTİF VAKA ÇIKMASI DURUMUNDA YAPILMASI GEREKEN UYGULAMALAR

Milli Eğitim Bakanlığı olarak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun aldığı kararlar üzerine okullarda uygulanan temaslı ve izolasyon uygulamalarında güncelleme yapılmıştır.

Anaokulu, kreşler, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarımızdaki öğretmen veya öğrencilerden birinin COVID-19 PCR testinin pozitif olması durumunda sağlık kuruluşu tarafından takip ve tedavisi yapılır, bu kişi okula devam etmez. Bu sınıfta görev alan diğer öğretmenler ve öğrenciler okula devam eder. Bu kişilerin 7 gün boyunca en az 2 ders saati arayla ilki okul girişinde olmak üzere günde iki kez semptom sorgulamaları yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Okul girişinde semptom veya yüksek ateşi tespit edilen öğrencinin ailesi ile ivedilikle iletişime geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Bu sınıftaki öğrencilerin teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması ve kapalı alanlarda maske ve mesafe kurallarına uymaları sağlanır.

COVID-19 PCR testi pozitif tespit edilen öğretmen veya öğrenci COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne göre izole edilerek tedavi edilir.

Okuldaki öğretmen veya öğrencilerden birinde COVID-19 vakası çıkması durumunda COVID-19 döneminde yapılan temizliğe ek olarak Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nin “COVID-19 Kapsamında Okullarda Alınması Gereken Önlemler” başlığı altındaki bilgilere göre temizlik yapılır.

Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi İçin TIKLAYINIZ

OGRETMENMEB.COM

Etiketler :