Okullarda Maske Kademeli Olarak Kaldırılabilir

Okullarda Maske Kademeli Olarak Kaldırılabilir

Hızlı antijen kiti yaygın olarak kullanılabilirse, okullarda maske uygulaması kademeli olarak kaldırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, öğrencilere burun yerine ağızdan alınan tükürükle yapılan korona testi için Sağlık Bakanlığına başvurulduğunu açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de okullarda maskelerin kademeli olarak kaldırılacağını söyledi

'KOLAYLIK OLACAK'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Antalya Serik’teki Kadriye İlkokulu’nun kütüphane açılışına katıldı. Emine Erdoğan “Milli Eğitim Bakanlığının meslek liseleriyle geliştirdiği, burun yerine ağızdan tükürük alınarak yapılan koronavirüs testi için Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunuldu. Hem çocuklarımıza hem öğretmenlerimize kolaylık olacak” dedi.

ÖNCE ANAOKULUNDAN BAŞLAYACAK
Emine Erdoğan ile birlikte açılışa katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Bilim Kurulu onayını aldıktan sonra okul öncesinden başlayarak ilkokul 1, 2, 3 ve 4 diye yavaş yavaş zorunlu maske uygulamasının kaldırılması için hazırlık içinde olduklarını söyledi.

ÇOCUKLARA PCR DETAYI
Bakan Mahmut Özer çocuklara uygulanacak koronavirüs testleriyle ilgili olarak "Çocuklarımızı PCR gibi tahrip unsuru herhangi bir müdahale olmadan tükürükten 15 dakika içerisinde sonuçları alacak şekilde uygulayıp güvenli bir ortamı sağladıktan sonra çocuklarımızı maskelerinden yavaş yavaş tedrici olarak kurtaracağız. İlk olarak okul öncesinden başlayacağız." dedi.

DSÖ ZORUNLU TUTMUYOR
Dünya Sağlık Örgütü'nün 5 yaş altındaki çocuklar için maskeyi zorunlu tutmadığını ifade eden Özer, antijen kiti ile ilgili pilot uygulamaların sonuçlarına göre üç dört yaşındaki çocuklarda maske kullanımını kaldırabileceklerini kaydetti.

Uygulamanın Sağlık Bakanlığından gelecek onaya göre başlayacağını belirten Özer, şunları söyledi: "Sağlık Bakanlığı antijen kiti uygulamasına onay vermediği müddetçe bizim bunu okullarda, insan üzerinde denememiz mümkün değil. Onay geldiği takdirde pilot bölgelerde, mümkün olduğu kadar fiziki altyapının, rehber öğretmenlerin, süreçleri takip edecek elemanlarımızın, insan kaynağının sıkıntılı olmadığı, rahat uygulayabileceğimiz yerlerde başlatacağız. Başarılı oldukça yaygınlaştıracağız."

Etiketler :