Okul Öncesinde Din Eğitimi Konusunda Bakan Özer'den Açıklama

Okul Öncesinde Din Eğitimi Konusunda Bakan Özer'den Açıklama

20. Milli Eğitim Şurası'nda ''Okul öncesi eğitim için din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır.'' önerisi kabul edilmişti. Bakan Özer'den açıklama geldi...

20. Milli Eğitim Şurası'nda 128 maddede tavsiye kararı alındı. Dikkat çeken tavsiye kararlarından biri de okul öncesi eğitim ile ilgili oldu.

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre "Okul öncesi öğretim programında çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır." önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.

Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den açıklama geldi.

Bakan Özer, "Okul öncesi eğitimde din eğitimi verilmesine yönelik maddenin okul öncesi eğitim komisyonlarında kabul edilmediği belirtiliyor, bu madde hakkında değerlendirmeniz ne olur?" sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Buradaki önerinin doğruluğunu ve yanlışlığını Millî Eğitim Bakanı olarak tartışamam. Bildiğiniz gibi şûra kararları, tavsiye niteliğindeki kararlardır. Uygulanma, yaptırım zorunluluğu yoktur. Millî Eğitim Bakanlığının en yüksek danışma kurulu olarak şûranın aktif olarak bizim belirlediğimiz önceliklerde çalışmasını istedik. Dolayısıyla Millî Eğitim Bakanlığı olarak şûrada gerek oy birliği gerekse oy çokluğuyla kabul edilen tüm kararları yeniden değerlendireceğiz, belirlemiş olduğumuz eğitimde fırsat eşitliği çerçevesinde alt başlıklarda gerekli yerlere dercedip ona göre yol haritamızı çıkaracağız. Yani burada alınan her kararı, Millî Eğitim Bakanlığı benimsediğimiz, reddettiğimiz veya kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor."

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

Etiketler :