MEB Ders Kitapları Yönetmeliği Yayımlandı, Öğrencilere Ek Kaynak Aldırmak Yasaklandı

MEB Ders Kitapları Yönetmeliği Yayımlandı, Öğrencilere Ek Kaynak Aldırmak Yasaklandı

Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği 14.10.2021 tarihli resmi gazetede yayımlandı. İşte detaylar...

 Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 14 Ekim 2021 Perşembe tarihli ve 31628 sayılı resmi gazetede Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği yayımlandı. 36 maddeden oluşan yönetmelikte son zamanlarda tartışılan öğrencilere ders kitapları ve bakanlığın belirlediği kaynaklar dışında ek kaynak aldırmak veya kullandırmak resmen yasaklandı.

 Öte yandan 2021 yılında ders kitaplarıyla ilgili yayımlanan yönetmelik kaldırılmış olup, yeni yayımlanan yönetmelikte ders kitaplarının hazırlanma, taslak, yayımlanma ve kullanımı ile güncellenmesine yönelik ayrıntılı hükümler getirilmiştir.

  İlgili yönetmeliğin öğrencilere aldırılmayacak kitaplar başlıklı 32. maddesi şöyle:

MADDE 32 – (1) Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz''
 

MEB Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinin Tamamı İçin Tıklayınız

Yeni yönetmelikle birlikte yurt genelinde ders kitapları ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği ek kaynak ve yardımcı materyaller dışında çeşitli yayınevlerinin kaynak kitaplarını kullanan, kullandıran öğretmen ve idarecilere ciddi yaptırımlar gelebilecek.

 Bu yönetmelikle birlikte ek kaynak kullanımının ciddi oranda azalacağı tahmin ediliyor.

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :