MEB'den Öğrencilere Ek Sorumluluk Sınav Hakkı

MEB'den Öğrencilere Ek Sorumluluk Sınav Hakkı

MEB öğrencilere ek sorumluluk sınav hakkı verildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezun olamayan ve üniversitelere yerleştirilen öğrenciler için kasım ayında ek sorumluluk sınav hakkı tanındığı açıklandı. Detaylar haberimizde...

Milli Eğitim Bakanlığının Twitter hesabı üzerinden ek sorumluluk sınav hakkı ile ilgili şu açıklama yapıldı:

''Lise Öğrencileri İçin Ek Sorumluluk Sınav Hakkı

10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezun olamayan ve üniversitelere yerleştirilen öğrencilere kasımda ek sorumluluk sınav hakkı tanındı.''

Yapılan açıklamaya göre 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri ile mezun olamayan ve üniversitelere yerleştirilen öğrenciler için kasım ayında ek sorumluluk sınav hakkı tanındığı açıklandı.

İşte MEB açıklamasının tamamı:

Millî Eğitim Bakanlığınca illere gönderilen yazıda, 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim öğretim yıllarının Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze ve uzaktan eğitimle tamamlandığı hatırlatıldı. Ayrıca bu süreçte lise öğrencilerinin sorumlu olunan ders sayısına bakılmadan başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmelerinin sağlandığı anımsatıldı.
 
Yazıda, bu durumdan kaynaklı olarak bazı öğrencilerin sorumluluğu bulunan ders sayısının arttığı ve takvimine göre yapılan sorumluluk sınavlarında derslerin tamamının sorumluluğunun kalkmasının mümkün olmadığına işaret edilerek öğrenci ve velilerden taleplerin geldiği ifade edildi.
 
Bu kapsamda, ortaöğretim kurumlarının 10, 11, 12. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler ile 12. sınıfta mezun olamayıp beklemeli durumda olan ve 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında YKS sonucunda üniversitelere yerleşen ve geçici kayıtları yapılarak 31 Aralık 2021'e kadar kesin kayıtlarının yapılması gereken öğrenciler için ek sorumluluk sınavı hakkı verildi.
 
Böylece ek sorumluluk sınavlarının 2021-2022 eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere Kasım'da yapılması kararlaştırıldı.

OGRETMENMEB.COM