Kış Kapıda, Yüz Yüze Eğitime Ek Önlemler Şart!

Kış Kapıda, Yüz Yüze Eğitime Ek Önlemler Şart!

Yüz yüze eğitim için ek önlemler alınması geç kalınmış bir durum olsa da tehlike büyümeden adım atılmalıdır.

 Milli Eğitim Bakanlığı, maske ve dezenfektan kullanımı hariç diğer hususlarda 2021-2022 eğitim öğretim yılı başlangıcı olan 6 Eylül'den bu yana salgın yokmuşçasına kararlar almış, okulların yüz yüze eğitime açılmasıyla bir çok sorun ortaya çıkmıştır.

 Okulların yüz yüze eğitime açılmasından bu yana yaklaşık 6 hafta geçmiş, bu süre içerisinde 12 binden fazla sınıf karantinaya alınmış, on binlerce öğretmen ve öğrenci koronavirüse yakalanmış veya temaslı olarak izole edilmiştir.

 Okullardaki temizlik ve diğer personelin yetersiz olması, maske, dezenfektan ve diğer sağlık maddelerinin eksikliği, kalabalık sınıf ve öğrenci servisleri, pansiyon, yemekhane ve kantinlerdeki adeta Covid-19'a davetiye çıkaran durumlar ''Bu kadar da olmaz'' dedirtti.

 Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer, bir televizyon programında en güvenli yerlerin okullar olduğunu ve okullar açılmamış olsaydı Covid-19'un daha fazla yayılacağını savunmuştu. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı günlük vaka ve vefat sayısı dikkate alındığında 18 yaş altındaki vakalar ve toplam vakaların okulların açılışından bu yana yaklaşık %50 arttığı görülmektedir.

 Sonbahar mevsiminin ortalarını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde, kış mevsiminin yaklaşmasıyla sınıf başta olmak üzere okulda bulunan odaların havalandırması pek mümkün olmayacağı ve öğle tatilinde öğrencilerin daha fazla okul, kantin ve yemekhane gibi yerlerde zaman geçireceği, yine öğrenci servislerinin havalandırmasının pek mümkün olmayacağı mevsim şartları itibarıyla su götürmez bir gerçektir.

 Kış mevsiminde mevsimsel nezle ve benzeri hastalıklar artacağından Covid-19 ile karışabilecek bu durumlar ayrı mağdruriyetlere yol açabilecektir. Bakanlık, ivedi olarak pansiyon, kantin, yemekhane vb. yerleri acilen kapatmalıdır. Ders süreleri 30 dakikaya indirilmeli, öğle tatili uygulamasından vazgeçilmelidir. Bakanlık, basit ve etkili olan bu önlemleri almakta geç kalırsa tüm sınıf ve kademelerde yakın zamanda tamamen uzaktan eğitime geçilmesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelecektir.

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın gerçekçi olması, vatandaşları, öğrencileri, velileri ve öğretmenleri ciddiye alarak gereken basit önlemleri hemen alması bekleniyor.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER