Kılıçdaroğlu'ndan 4+4+4 ve Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan 4+4+4 ve Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 4+4+4 eğitim sisteminden öğretmenlik meslek kanununa kadar eğitimle ilintili bir dizi açıklamada bulundu.

 Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemak Kılıçdaroğlu, Öğretmenlik Meslek Kanunu, 4+4+4 eğitim sistemi ve öğretmenlerin toplum nazarında saygınlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 Kılıçdaroğlu, hakim ve savcılar için ayrı bir kanun varsa öğretmenler için de olmalıdır, dedi. Öğretmenlerin 657 cenderesinden çıkarılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, öğretmenlerin özlük haklarının yeni bir kanunla ele alınması gerektiğini ifade etti.

  4+4+4 eğitim sistemini de eleştiren Kılıçdaroğlu, bu sistemin geleceği zaman hükümeti uyardıklarını hatırlattı ve kanun teklifinin(4+4+4) 5 milletvekili tarafından verildiğini ve o milletvekillerinin eğitimci olmadığını ve bu süreçte öğretmenlerin görüşü alınmadan alel acele kanunun çıkarıldığını belirtti.

 Öğretmenlerin toplumdaki saygınlığının da her geçen gün azaldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, kendi okul yıllarında toplumun her kesminin öğretmenlere büyük saygı duyduğunu fakat bu saygının giderek artması yerine azaldığını gördüğünü söyledi.

 Öğretmenlerin gelişimi açısından hizmetiçi eğitimlerinin sürekli olması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Gününde öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesi ve sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımının kaldırılması ve suçsuz yere ihraç edilen KHK'lı öğretmenlerin göreve iade edilmesi gerektiğini ifade etti. 

 CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

 "Çocuklarımızı yeri geldi denek olarak kullandık. Bunu yaparken de eğiticileri, öğretmenleri dinlemedik. Oturduk masanın başına kararı biz verdik, sonuçta bugünkü tablo çıktı ortaya. 4+4+4 sistemi parlamentoya geldiğinde bunun yanlış olduğunu, kalkınma planlarında olmadığını, eğitim şuralarında, Bakanlar Kurulunda görüşülmediğini, Milli Eğitim Bakanlığında görüşülmediğini, 5 milletvekilinin imzasıyla bu teklifin verildiğini, 5 milletvekilinin de eğitimci olmadığını söyledik. 'Bir nesil de gitse iki nesil de gitse biz bunu yapacağız.' anlayışı egemen oldu. Bugünkü tablo hepimizin yüreğini burkan bir tablo. Biz bu işi nasıl aşarız? Eğitimin öznesini öğretmen oluşturur. O zaman öğretmeni toplumun en saygın, en itibarlı konumuna getirmek zorundayız."

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :