Karantinaya Alınan Sınıf 5 Gün Sonra Yüz Yüze Eğitime Dönebilecek

Karantinaya Alınan Sınıf 5 Gün Sonra Yüz Yüze Eğitime Dönebilecek

Okulda/sınıfta pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gerekenler neler? MEB ve Sağlık Bakanlığı iş birliği ile hazırlanan rehber güncellendi. Artık karantinaya alınan sınıf 5 gün sonra yüz yüze eğitime dönebilecek. Detaylar ogretmenmeb.com'da...

Rehber güncellendi, karantinaya alınan sınıfla ilgili uygulama değişti. Bilindiği üzere ''Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar'' rehberine göre okul öncesinde 1, diğer sınıflarda 2 pozitif vaka çıktığında sınıf 14 gün boyunca karantinaya alınıyordu. Sınıf uzaktan eğitime devam ediyordu. Bu süre geçtiğimiz günlerde 10 güne düşürülmüştü. Rehberde tekrar güncelleme yapıldı.

Yeni güncellemede yer alan madde şu şekilde oldu:

''10 gün içinde aynı sınıfta 2. kez vaka çıktığında sınıf öğrencilerinin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilir. Bu öğrenciler eve gönderilir ve 5 gün boyunca temaslı takibine alınır. Beşinci gün aile onayı alınan öğrencilere Covid-19 PCR testi uygulanır. PCR test sonucu negatif çıkan öğrenciler okulda yüz yüze eğitime devam eder. Aile onayı alınamadığı için PCR testi yapılamayan öğrencilerin temaslı takibi 10 gün boyunca devam eder. ''

Bu maddeye göre karantınaya alınan sınıftaki öğrenciler 5. gün test verir ve PCR testi sonuçları negatif çıkarsa yüz yüze eğitime geri dönecekler. Yani artık 5 gün sonra karantinadan çıkıp yüz yüze eğitime dönmek mümkün olacak.

Burada velilerin test konusundaki kararı önemli etken olacak. Veliler test onayı verirse sınıfın büyük çoğunluğunun yüz yüze eğitime geri dönmesi bekleniyor. Fakat test onayı gelmezse 10 günlük karantina süresinin tamamlanması beklenecek.

Rehberin güncel haline ulaşmak için TIKLAYINIZ

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :