İlk Ders Zili Çaldı, Okullar Salgına Hazır Mıydı?

İlk Ders Zili Çaldı, Okullar Salgına Hazır Mıydı?

2021-2022 eğitim öğretim yılı başladı. Uzaktan eğitime, çok yakın olduğumuz gerçeği ile yüzleşildi.

      Milli Eğitim Bakanlığı'nın aldığı karara göre ana sınıfı/okulu, ilkokul, ortaokul ve liseler dahil tüm eğitim kademe ve sınıflarında salgın öncesi şartlarla tam zamanlı olarak eğitim öğretim başladı. Ders süreleri 30 dakikadan 30 dakikaya çıkarıldı, öğle tatili uygulaması getirildi, kantin ve pansiyonlar tekrar açıldı. Maske ve dezenfektan kullanımı hariç salgın öncesi tüm uygulamalara geri dönüldü.

      MEB, alınacak tedbirleri daha önceden açıklamıştı. Bakanlığın açıklamasına göre öğrenci, öğretmen ve okul personeli dışındaki kişiler okula alınmayacaktı. Özellikle ana sınıfı ve 1. sınıf öğrenci velilerinin okul bahçesine, içine ve hatta sınıfılara kadar girdiği iddia edildi.

      Bakanlık, geçtiğimiz haftalarda maske ve dezenfektan temini için il milli eğitim müdürlüklerine ödenek göndermişti. Bazı okullara bu maddelerin henüz ulaşmadığı, bazı okullara ise yetersiz sayıda malzeme verildiği bilgisine ulaşıldı.

      Öte yandan taşıma yoluyla eğitim, kantinlerin tekrar açılması, öğle tatili uygulamasına yeniden dönülmesi ve ders sürelerinin 30 dakikadan 40 dakikaya çıkarılması Covid-19 bulaş riskini oldukça artırdı. Son günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan vaka ve vefat sayılarının önümüzdeki günlerde artmaması için Milli Eğitim Bakanlığı'na alınan kararların tekrar gözden geçirilmesi için çağrıda bulunuldu.

     Alınabilecek Bazı Tedbirler Şöyle Sıralandı:

1- Ders süreleri 40 dakikadan 30 dakikaya düşürülmelidir.

2- Öğle tatili uygulamasından vazgeçilmelidir.

3- Taşıma yoluyla gelen öğrenciler için servis koltuk sayısının en az %50'si boş olmalıdır.

4- Kantin ve yemekhaneler acilen kapatılmalıdır.

5- Sınıf mevcudu fazla olan sınıflar ikiye bölünerek geçtiğimiz yıl yapılan 2 grup uygulaması yapılmalıdır.

6- Öğretmenlerden istenen PCR testi velilerden de istenmelidir.

7- Okula devam zorunluluğu kaldırılmalı, okula gelmek istemeyenler için EBA TV ve EBA canlı ders uygulaması yapılmalıdır.

8- Hamile öğretmenlerin 24-32. haftalar arasında izin kullanmamasına yönelik okul/kurum müdürlüklerine soruşturma açılmalıdır.

9- Yeni ataması yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmen bir an önce göreve başlatılmalıdır.

10- Kronik rahatsızlığı bulunan öğretmen ve idareciler aşı olmuşlarsa bile görevlerine uzaktan çalışma sistemi ile devam etmelidir.

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Bu yazının tüm hakları ogretmenmeb.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca sadece aktif link verilerek ve kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının aktif link verilmeden ve kaynak gösterilmeden alıntılanması halinde yasal takip başlatılacaktır.

Etiketler :