Garanti Süresi Dolmuş Akıllı Tahtalar Kaderine Mi Terk Edilecek?

Garanti Süresi Dolmuş Akıllı Tahtalar Kaderine Mi Terk Edilecek?

MEB tarafından başlatılan FATİH projesi kapsamında birçok okula akıllı tahta kurulumu yapılmıştı. Fakat ilk etapta takılan akıllı tahtaların garanti süresi doldu. Peki arızalı akıllı tahtaların durumu ne olacak?

Eğitimde FATİH projesi kapsamında okulların çoğuna akıllı tahta kurulumu yapıldı. Öğrencilere tablet dağıtımı yapıldı. Özellikle ortaokul ve liselerin çoğuna Vestel marka akıllı tahta kurulumu yapıldı.

İlk zamanlar sorunsuz kullanılan akıllı tahtalar zamanla eskimeye başladı. Çeşitli sorunlar oluştu. Hata vermeye başladı.

Garanti kapsamında teknik servis tarafından arızaları giderildi. Fakat gelinen süreçte birçok okulda akıllı tahtaların garanti süresi doldu. 

Örneğin İstanbul'da bir okula çağrılan Vestel akıllı tahta teknik servisi sadece arıza tespiti için 60 TL almaktadır. Üstüne arızaya bağlı olarak tamir ücreti istenmektedir.

Örneğin format ücreti 150 TL'dir. Akıllı tahtaların arka planda sorunsuz çalışmasını sağlayan ledlerin bir tanesi 450 TL'dir.

Bir okulda 20-25 akıllı tahta olduğunu varsayarsak okulların bu maliyeti karşılaması zor görünmektedir.

Ayrıca yetkili servis tarafından verilen bilgilere göre bazı akıllı tahtaların da tamiri mümkün olmamaktadır. Üretimi durdurulmuş olan modellerin bazı arızalarının çözümü yoktur. Bu sebeple bu akıllı tahtalar sınıfta takılı olmaya devam edecek fakat hiçbir işlevi olmayacaktır. Bu sınıflara yeniden projeksiyon takılması gerekecektir.

Ogretmenmeb.com olarak bu konudaki önerilerimiz şu şekildedir:

Tüm okullardaki akıllı tahtalara ücretsiz teknik servis desteği sağlanmalıdır. Arıza ve parça ücreti alınmamalıdır.

Tamamen kullanılamayacak hale gelmiş veya tamiri mümkün olmayan akıllı tahtalar yeni üretim akıllı tahtalar ile değiştirilmelidir.

Akıllı tahtaların kurulumu yapılırken antivirüs vb güvenlik önlemleri düşünülmeli ve öğrencilerin verebileceği çeşitli zararlara karşı korumalı olmalıdır.

MEB bu konuda en kısa sürede harekete geçmeli ve akıllı tahtaları kaderine terk etmemelidir...

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER