CHP'den Kanun Teklifi: ''Öğretmenlikte Kariyer Basamakları Kaldırılsın''

CHP'den Kanun Teklifi: ''Öğretmenlikte Kariyer Basamakları Kaldırılsın''

CHP, öğretmenlikte kariyer basamaklarının kaldırılması için kanun teklifi verdi. Baöğretmenlik, uzman öğretmenlik...

 Cumhuriyet Halk Partisi başkanvekilleri öğretmenlik mesleğindeki ücret adaletsizliğini gidermek amacıyla öğretmenlik mesleğindeki kariyer basamaklarının kaldırılması için kanun teklifi hazırladı. "Milli Eğitim Temel Kanunu ve Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"nin TBMM Başkanlığına sunulduğu öğrenildi.

 Teklifin gerekçesinde öğretmenlerin uzman öğretmenlere göre yaklaşık 315 lira, başöğretmenlere göre yaklaşık 635 lira daha az maaş aldığı, 2006 yılında yapılan sınav ile 83 bin 350 öğretmene uzman öğretmen, 100 öğretmene de başöğretmen unvanı verildiği ve daha sonraki süreçte sınav yapılmadığı hatırlatıldı. 

 Öğretmenlik mesleğinin aday öğretmen, öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olarak kariyer basamaklarına ayrılmasının ''Eşit işe eşit ücret'' ilkesine aykırı olduğu ve bu basamakların kaldırılarak tüm öğretmenlerin ''uzman öğretmen'' olarak kabul edilmesi ve bunun ''kazanılmış hak'' olduğu vurgusu yapıldı.

 CHP'nin teklifi yasalaşırsa tüm öğretmenlere ''uzman öğretmen'' ödemesi yapılarak öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen arasındaki maaş farkı kaldırılmış olacak.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :