Bu Yıl Okullarda İYEP Olacak mı?

Bu Yıl Okullarda İYEP Olacak mı?

MEB, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İYEP’i yeniden açacak mı?

 Milli Eğitim Bakanlığı, dört yıl önce İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP)’nı 13 pilot ilde denemiş, daha sonra tüm yurtta uygulanmasına karar vermişti. Program başladığından beri gerekli verimin alınamaması ‘’İYEP’de devam edilecek mi?’’ sorusunu da akıllara getirdi.

 2020-2021 eğitim öğretim yılında Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün yazısı gereği İYEP ile ilgili iş ve işlemler gerçekleştirilmiş, kursun başladığı hafta okullar salgın nedeniyle kapandığı için geçtiğimiz eğitim öğretim yılında bu program rafa kalkmıştı.

 2021-2022 eğitim öğretim yılı geçtiğimiz hafta başladı. İYEP’le ilgili henüz resmi bir gelişme yok. Bu eğitim öğretim yılında İYEP açılırsa ilkokul 3. sınıfların yanı sıra geçtiğimiz yıl İYEP’ten faydalanamayan 4. sınıflar da programa dahil edilebilir.

 İlkokullarda Yetiştirme Programı(İYEP), akademik olarak akranlarından geri kalmış öğrencilere Türkçe ve Matematik derslerinden toplam 160 saatlik kursu içeriyor. Dersler 3 modüle ayrılıyor ve ÖBA(Öğrenci Belirleme Aracı) sonrasında öğrencilerin başlayacakları modül belli oluyor.

 İYEP’te görev alan öğretmenlere DYK’lardaki gibi %100 artırımlı ek ders ödemesi yapılmıyor. Dolayısıyla öğretmenler de bakanlığın adil bir tutum göstermediği gerekçesiyle kursa ilgi göstermiyor. Geçtiğimiz yıl yapılan yönetmelik değişikliği ile İYEP’te görev alan öğretmenlere aylık 0,5 hizmet puanı verilmesi sağlanmıştı.

 2021-2022 eğitim öğretim yılında İYEP’le ilgili herhangi bir gelişme olduğunda web sitemizde bulabileceksiniz. Bizi ziyaret etmeye devam ediniz.

 OGRETMENMEB.COM / ÖZEL HABER

Etiketler :