Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: ''Okulların Kapanması Yeniden Gündeme Gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Uyardı: ''Okulların Kapanması Yeniden Gündeme Gelebilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, günlük vaka sayısının artması durumunda okulların kapatılmasının yeniden gündeme gelebileceğini ifade etti.

İlk koronavirüs vakasının ülkemizde görülmesinin hemen ardından ilk kapatılan yerlerden biri okullar olmuştu. Devam eden süreçte okullar büyük oranda uzaktan eğitimle devam etmişti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer göreve geldiği ilk günden itibaren okulların açık kalacağını, ilk açılan ve en son kapatılan yer olacağını ifade etmişti.

Son zamanlarda günlük vaka sayısı 25-30 bin aralığında seyrediyor. Zaman zaman vaka sayısının 30 bin seviyesini zorlaması nedeniyle ''Okullar kapatılacak mı?'' sorusu da gündeme geliyor. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, günlük vaka sayısının yükselmesi durumunda okulların durumunun da yeniden ele alınabileceğini, okulların kapatılmasının gündeme gelebileceğini ifade etti.

İşte Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener'in o açıklamalarından öne çıkanlar:

"Covid-19 salgınında vakaların 25- 30 binli rakamlarda sabit kaldığı gibi bir görüntü oluştu. Bu sabit tablo pikler halinde karşımıza çıkmayacak gibi düşünmeyelim. Çünkü ne yazık ki, Türkiye'nin geneline baktığınızda aslında aşılanma neredeyse durdu. Aşılama hızımız iyice geriye doğru gitmeye başladı. Özellikle hasta grubu itibariyle baktığımızda 3'üncü dozunu olmaya gitmiyorlar. Genel anlamda baktığımızda aşılamaya karşı ayak direyen bir grup var. Bu ayak direyen grup ne yazık ki, 65 yaş üstünde değil. 65 yaşın altında olan bu grupların hastane ve yoğun bakıma yatış riskleri var. Hastalık yükü anlamında reel olarak ciddi bir popülasyon oluşturacak gibi görülüyor. Bu popülasyon ne gibi riskler oluşturuyor. Yakın vadede hastane ve yoğun bakıma yatış oranlarında, yatak doluluk oranlarında artış söz konusu olabilir. Günlük 30 bin vaka sayıları üstüne pikler ve sıçramalar görebiliriz. Daha önceki dönemlerde gördük. Günlük 60 bin, 70 bin vaka sayılarına sıçrama olması durumunda ise yeniden kapanma, okulların kapanması gibi tabloları gündeme gelme durumu söz konusu olabilir. Şu anda gündemimizde yok, ama bu hiçbir zaman gündemimize gelmeyecek, gündemimizden tamamen çıktı diyemeyeceğiz. Çünkü günlük 30 bin olgularda plato şeklinde devam ediyor. Bu platolarda sıçramalar ve pikler söz konusu olduğu andan itibaren biz yeniden yasakları, okullardaki durumu değerlendirme durumda kalacağız" dedi.

OGRETMENMEB.COM

Etiketler :