Bakan Özer: ''Yüz Yüze Eğitime Aynı Kararlılıkla Devam Edeceğiz''

Bakan Özer: ''Yüz Yüze Eğitime Aynı Kararlılıkla Devam Edeceğiz''

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den yüz yüze eğitim açıklaması...

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ''7 Şubat Pazartesi günü 81 ilde tüm ilçelerimizde okul öncesinden liseye kadar tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Omicron varyantı veya artan vakalar nedeniyle yüz yüze eğitime ara vermeyeceğiz.'' dedi.

Bakan Özer, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mesleki eğitimde yıllardan beri kronik bir problem olan 1999'daki katsayı uygulamasını, 28 Şubat Süreci'nin Türkiye'ye bir armağanı olarak enkaza çevirdiği mesleki eğitimi, toparlamadaki en büyük katkıyı yapan da TOBB. TOBB, sürekli mesleki eğitimi nasıl güçlendirebiliriz?, nasıl Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapabiliriz ve iş gücü piyasasındaki beceri uyumsuzluklarını nasıl girebiliriz?, bir taraftan somut yatırımlar yaparken diğer taraftan da 'Know-How' (bir üründen, bir yöntemden en verimli şekilde veya en kolay biçimde yararlanmayı sağlayan bilgi) oluşturmak için araştırma ve saha taramaları yaptı."

"'Aradığım elemanı bulamıyorum' söylemi tarih olacak"
Bakan Özer, Mesleki Eğitim Merkezi ile ilgili yaptıkları dönüşümün, yıllardan beri işveren tarafından dile getirilen, "Aradığım elemanı bulamıyorum, çırak gelmiyor, kalfa gelmiyor" sözlerini tarihin çöplüğüne atacağını söyledi.

"Vaka sayılarından dolayı yüz yüze eğitime ara vermeyeceğiz"
Bakan Özer, Covid-19 salgınının tüm dünyada beklenmedik dönüşümlere yol açtığını belirterek, "Hiçbir ülke Covid-19 salgınına hazır değildi. Tüm sektörler Covid-19 salgınından etkilendiği gibi, eğitim de bu süreçte en fazla etkilenen sektörlerden birisi oldu. Ülkemizde yaklaşık 1,5 yıl boyunca eğitime uzaktan eğitim platformları ile yola devam edildi. 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı itibarıyla da haftada 5 gün bütün kademelerde yüz yüze eğitime kararlılıkla başladık. 1. Dönemi hiçbir kesintiye uğramadan, nihayetlendirdik ve 2 haftalık yarı yıl tatiline tüm öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle birlikte girdik. Bu süreçte öğrencilerimiz ve öğrencilerimiz büyük fedakarlık gösterdiler. Öğrencilerimiz, 5 aydan beri her gün okullarında ders dinlediler. İnşallah 7 Şubat'ta yani Pazartesi günü 81 ilde tüm ilçelerimizde okul öncesinden liseye kadar tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime kararlılıkla devam edeceğiz. Yani vaka sayılarından dolayı yüz yüze eğitime ara vermeyeceğiz" dedi.

Bakan Özer ve Hisarcıklıoğlu'nun konuşmasının ardından söz konusu iş birliği protokolü atılan imzaların ardından hayata geçirildi. Bakan Özer, protokole imza atmasının ardından, "Bakanlık dönemimde attığım şu ana kadarki en güzel imza" diyerek, protokolün önemine vurgu yaptı. İmzaların ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Bakan Özer'e hatıra niteliği taşıması amacıyla bir plaket takdim etti. Toplantının Mesleki Eğitim İstişare Toplantısı bölümü ise basına kapalı şekilde devam etti.