5 İlde Okul Saatleri Yeniden Düzenlendi

5 İlde Okul Saatleri Yeniden Düzenlendi

5 ilde okul ders süreleri yeniden düzenlendi. Covid-19 tedbirleri kapsamında alınan kararlar için tıklayınız.

 Geçtiğimiz gün Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün aldığı ve Hatay Valiliğinin onay verdiği karara göre ana sınıfları/okulları hariç tüm resmi ve özel eğitim kurumlarında ders sürelerinin 30 dakikaya, ana sınıfı/ana okulu etkinlik saatlerinin ise 40 dakikaya düşürüldüğünü sizlere duyurmuştuk. İlgili Haber İçin Tıklayınız.

 Hatay'dan sonra Diyarbakır, Mersin, Bursa ve Kırıkkale illerinde de okul saatlerine ilişkin yeni kararlar alındı.

 DİYARBAKIR

 Diyarbakır İl Umumi Hıfzıssıha Kurulu kararı gereğince 13 Eylül 2021 tarihinden itibaren ikili eğitim yapılan okullarda ders süreleri 30 dakika olarak uygulanacak. Kurul, öğle arası, tam gün eğitim veren okul/kurumların  saatleriyle ilgili başka bir karar almadı. Kararda eğitim kademesi belirtilmezken, ikili eğitim veren tüm resmi ve özel okullardaki tüm kademelerde ders süresi 30 dakika olarak uygulanacak. 

BURSA

    Bursa İl Milli Eğitim müdürlüğünün yazısı ve Bursa Valiliğinin oluru ile tüm resmi eğitim-öğretim kurumlarında 1 ders saati için sürenin en az 35 dakika olacak şekilde planlama yapması, öğle aralarına ait sürelerin mümkün olduğunca uzun tutulması istendi. Bu karara göre ders süreleri 35 veya 40 dakika olacak, öğle araları MEB yönetmeliğine göre 90 dakikaya kadar çıkartılabilecek.

 

KIRIKKALE

Kırıkkale Valiliği, ikili eğitim yapılan temel eğitim okullarında ders süresinin en az 30 dakika, mesleki ve teknik eğitim yapan liselerde ise en az 35 dakika olarak belirlenmesini istedi. Kırıkkale'de ilk ve ortaokulda dersler ''en az'' ifadesi kullanıldığı için 30, 35 veya 40 dakika, teknik liselerde ise 35 veya 40 dakika olarak uygulanacak. Diğer liselerdeki ders süreleri hakkında karar bulunmazken, il genelinde farklı uygulamaların olacağı düşünülüyor.

MERSİN

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yazısına göre resmi ve özel ana sınıfı, ana okulu ve uygulama ana sınıflarında ders süresi 40 dakika, diğer resmi ve özel tüm okullarda ders süresinin 30 dakika olarak planlanması istendi. Yazıya göre normal eğitim yapan okullarda öğle arası 40 dakika, ikili eğitim yapan okullarda ise 60 dakika(1 saat) olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Öğretmen MEB İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.