2022 BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Sürecine İlişkin Tüm Dokümanlar

2022 BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Sürecine İlişkin Tüm Dokümanlar

2022 BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Takvimi Belli Oldu. Öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize yönelik gerekli tüm dokümanları tek haberde paylaşıyoruz...

2022 BİLSEM Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Sürecine İlişkin Tüm Dokümanları Ogretmenmeb.com olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Paylaştığımız linklerde 2022 BİLSEM takvimi, kılavuzu, sık sorular soruların cevapları ile tanıtım videoları yer almaktadır.

Takvim için TIKLAYINIZ

Kılavuz İçin TIKLAYINIZ

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar İçin TIKLAYINIZ

BİLSEM Öğrenci Tanılama Süreci Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız.

Genel Zihinsel Yetenek Alanı Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız.

Resim Yetenek Alanı Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız.

Müzik Yetenek Alanı Tanıtım Videosu İçin Tıklayınız.

GENEL AÇIKLAMALAR
Bu kılavuzda, 2021-2022 eğitim öğretim yılında örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel, resim veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ilişkin usul ve esaslar yer almaktadır.

Öğrenci tanılama işlemleri, 1, 2, 3 ve 4. sınıf seviyelerinde sınıf öğretmenleri tarafından yetenek alanı/alanlarında aday gösterilecek öğrenciler için kılavuz takvimi doğrultusunda gerçekleştirilecektir.

ADAY GÖSTERME SÜRECİ
2.1. Aday gösterme süreci okul yönlendirme komisyonları tarafından yürütülecektir.
2.2.Okul yönlendirme komisyonu; okul müdürü başkanlığında müdür yardımcısı, rehber öğretmen/psikolojik danışman olarak görev yapan öğretmenlerin tamamı ve her sınıf seviyesinden okul müdürünün belirleyeceği en az bir sınıf öğretmeninden oluşturulacaktır. Komisyonda yer alma şartlarını sağlayan üyelerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda mevcut üyeler ile komisyon oluşturulacaktır.
2.3.Her okulda her sınıf düzeyinde her bir yetenek alanı için öğrenci sayısının en fazla %20’si aday gösterilebilecektir.
2.4.Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir.
2.5.Sınıf öğretmenleri tarafından önerilen öğrenciler için; EK 1 Gözlem Formu’nun çıktısı doldurularak okul yönlendirme komisyonuna teslim edilecektir.
2.6.Komisyon tarafından okulun aday göstereceği öğrencilerin ilgili öğretmenlere tebliğ edilmesi sonrasında gözlem formları sınıf öğretmenleri tarafından MEBBİS/e-Okul Yönetim Bilgi Sistemleri Modülüne işlenecektir.
2.7.Okul yönlendirme komisyonunun görevleri:
a)Sınıf öğretmeni tarafından önerilen öğrenci/öğrencilerin gözlem formlarını değerlendirerek aday gösterilecek öğrencileri belirlemek,
b)Aday gösterilecek öğrencilerin sınıf bazlı listelerini ilgili sınıf öğretmenlerine tebliğ etmek,
c)Aday gösterilen öğrenci bilgilerini kontrol etmek ve varsa gerekli düzeltme işlemlerini gerçekleştirmek, 
ç)Resim ve müzik yetenek alanları ön değerlendirme uygulamalarında gerekli ortamı sağlamaktır.
2.8.Aday gösterilen öğrenci bilgilerinde bir değişiklik olması durumunda gerekli düzeltme işlemleri gözlem formlarının doldurulma süresi içerisinde okul yönlendirme komisyonlarınca yapılacaktır.
2.9.Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden, “total görme engelli” olup durumlarını Sağlık Bakanlığı’nın rapor vermeye yetkili hastanelerinden alınan sağlık kurulu raporları ile belgeleyenler dışında aday gösterilmiş öğrencilerin tamamı ön değerlendirme sürecine katılacaklardır. 

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

İlgili Haberler
Etiketler :