1. Sınıflarda Öğrenci Sayısının Fazlalığı Göze Çarpıyor

1. Sınıflarda Öğrenci Sayısının Fazlalığı Göze Çarpıyor

İlkokul 1. sınıflardaki öğrenci sayısı, son yıllardaki en yüksek sayı olabilir. 1. sınıflarda öğrenci sayısının fazlalığı dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılı başlarken, kayıtları 1. sınıfa denk gelen öğrenci velilerinden bir kısmı pandemi sebebiyle kayıt ertelemeyi tercih etmişti. Okulların açık kalıp kalmayacağı belli olmadığı için riske girmek istemeyen veliler kayıtlarını 2021-2022 eğitim öğretim yılına ertelemişti.

Kayıt ertelemesi yapılan öğrencilerin fazlalığı sebebiyle bu sene 1. sınıflarda öğrenci fazlalığı öne çıkıyor. Geçen yılki 1. sınıf kayıtlarıyla kıyaslandığında bu yıl öğrenci sayısında ciddi bir artık göze çarpıyor.

Konuya sayılsal olarak bir örnek vermek gerekirse, A ilinin B ilçesindeki C okulunda geçen yılki 1. sınıf öğrenci sayısı 500 civarında iken, bu yılki 1. sınıf öğrenci sayısı 700'ün üzerinde seyretmektedir.

Bu da 1. sınıflarda kalabalık sınıflar mevcutları oluşmasına sebep olmaktadır.

Öncelikle MEB'e bu konuda bir çağrıda bulunalım. 1. sınıfa kayıt yaşı aralığı daraltılmalı ve isteğe bağlı kayıt yapma-erteleme işlemlerinin önü büyük oranda kesilmelidir.

Bu sayede sadece yaşı uygun olan öğrenciler 1. sınıfa başlayabilecek ve yıldan yıla değişen sınıf mevcutları görülmeyecektir.

Geçtiğimiz yılla bu yıl arasında oluşan fark, mevcut kayıt yaşı yönetmeliğinden kaynaklanmaktadır.

66 aylık bir öğrenci 1. sınıfa kayıt yaptırma imkanı bulurken, 71 aylık öğrenci kayıt erteleme yaparak 83 aylıkken 1. sınıfa başlayacaktır. Bu da dönemsel yoğunluklar oluşturmakta ve öğrenciler arası yaş farkına sebep olmaktadır.

MEB bu aralığı daraltarak isteğe bağlı olma durumunu azaltmalı ve sadece zorunlu hallerde erteleme imkanı tanımalıdır.

OGRETMENMEB.COM / ÖZEL

Etiketler :