81 ilden şikayetler doldu taştı! 1.sınıf öğrencisinden kayıt parası alınır mı?

81 ilden şikayetler doldu taştı! 1.sınıf öğrencisinden kayıt parası alınır mı?

1. sınıflardan kayıt parası alınır mı? 2024-2021 eğitim öğretim yılı 1. sınıf kayıt ücreti ne kadar oldu?

Okul kaydı sırasında ailenin okula herhangi bir ücret ödemesi söz konusu değil. Okullara kayıtlar ücretsiz şekilde yapılabiliyor. Ancak okul yöneticisi bağış adı altında belirli bir kayıt ücreti talep edebiliyor. Bu kanunlara tamamen aykırı ve böyle bir durumla karşılaşıldığında yasal işlem başlatılabiliyor.

Mevzuat bunu söylüyor, yasal yaptırımı da bulunuyor fakat hangi kurum ne kadar bu kuralı uyguluyor?

Milli Eğitim Bakanlığının şikayet hattı bugünlerde kayıt parası talebi isteyen kurum yöneticisi şikayetleri ile dolup taştı. “Eğitim parayla olmaz” diyen veliler kırtasiye parası adı altında alınan kayıt paralarına dikkat çekti ve itiraz etti. Anasınıfı başta olmak üzere 1. sınıflarda dahil olmak kaydıyla bazı okulların çocuk için kayıt parası aldığı öğrenildi.

"Makbuz Gösterilmeden Kayıt Yapılamıyor!"

Örneğin bir veli “Kızım 5 yaşında ve okul yaşı gelmiş ama hangi anaokuluna gitsek kayıt parası isteniyor. 2 bin de, 4 bin de… makbuz gösterilmeden kayıt yapılmıyor. Ekstra aidat isteniyor. Devlet okulları ne zaman özel oldu bilmek istiyorum” diyenlerde oldukça fazlaydı.

İlkokul kayıtlarında da kayıt parası istenildiği öğrenildi. Gelen şikayetler arasında bir veli öğrencisini okula kayıt edeceği sırada 6.500 TL istendiğini ifade etti.

“Kirada oturan asgari ücretle geçinen biriyim. Hani ülkemizde okuma yazma zorunlu olup 42. madde gereğince ücretsizdi? Kağıt parası, tuvalet kağıdı parasıyla benzeri… Bunlar haricinde bir para isteniyor onlarla birlikte galiba 10 bini geçecek. Gereğini yapılmasını arz ederim.”

Öğretmen Meb / ÖZEL HABER